Ryszard Haba urodził się w Krakowie. W 1989 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie. W 1988 roku został zaangażowany jako perkusista do orkiestry Filharmonii Krakowskiej, a od 1996 pełni w niej rolę pierwszego kotlisty. Jest również kierownikiem grupy perkusyjnej w tejże orkiestrze.

Ma na swoim koncie wiele wykonań koncertów na perkusję z orkiestrą w tym dwa polskie prawykonania koncertów Bertholda Hummla i Josepha Schwantnera, oraz jedno światowe Muzyki na smyczki i marimbę Natana Wrighta Shirleya. W ramach Krakowskiego Duetu Perkusyjnego dokonał prawykonania Koncertu na dwie perkusje i orkiestrę Marka Stachowskiego.

Z Kają Danczowską tworzył niezwykle rzadki duet skrzypcowo-perkusyjny, wykonując między innymi kompozycje napisane specjalnie dla nich. Posiada w repertuarze osiemnastowieczne koncerty na sześć lub osiem kotłów z orkiestrą. Gra na oryginalnych kotłach barokowych.


Koncertuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Sinfoniettą Cracovią, Cappelą Cracoviensis , Sinfonią Varsovią , Filharmonią Rzeszowską, Capellą Bydgostiensis Sinfonia Juventus . Jest członkiem Polskiej Orkiestry XVIII wieku. W 2008 r. grał z zespołem Jordi Savalla na festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Z Capellą Bydgostiensis dokonał światowego prawykonania "Koncertu na marimbę" z orkiestrą Lindsaya Davidsona, a z Capellą Cracoviensis - polskiego prawykonania "Concerto per sei Timpani" Georga Druschetzkego z orkiestrą.

W 2006 i 2007 r. brał udział jako solista oraz wykładowca w międzynarodowym festiwalu sztuki perkusyjnej "Crossdrumming" w Warszawie. Od 2008 roku jest organizatorem Dni Muzyki Perkusyjnej w Filharmonii Krakowskiej. Prowadzi ożywione życie koncertowe jako solista, kameralista oraz muzyk orkiestrowy.Jest założycielem zespołu perkusyjnego o nazwie Haba Percussion Group . Grupa ta dokonała wielu prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej m .in. " Percussion Store " Agaty Zubel na zespół perkusyjny i orkiestrę symfoniczną .

W 2015 roku został odznaczony przez Prezydenta Miasta Krakowa medalem Honoris Gratia.