Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, utalentowany malarz. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako współzałożyciel kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu Szalona lokomotywa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej. Od 1999 roku zajmuje się malarstwem - tworzy w wymyślonej przez siebie technice żel-art. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele cykli obrazów, rysunków i grafik. Obecnie ma na koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.


Zofia Gołubiew

Urodzona w Krakowie. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Od roku 1974 do 2015 zatrudniona w Muzeum Narodowym w Krakowie. Najpierw jako redaktor wydawnictwa, następnie kierowała Działem Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby, w 1996 roku została wicedyrektorem do spraw naukowych i edukacji, a w roku 2000 – dyrektorem naczelnym Muzeum.

Za jej dyrektury została znacząco wyremontowana i zmodernizowana infrastruktura Muzeum, wprowadzono liczne unowocześnienia, rozwinięto działalność wystawienniczą i wydawniczą, a instytucja stała się wiodącą w zakresie edukacji muzealnej, konserwacji badawczej i prewencyjnej, a także – jako jedyna w kraju - otrzymała tytuł jednostki naukowej.

Jest członkiem kilku rad, zarządów i prezydiów, m.in. Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Międzynarodowego Triennale Grafiki, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Uprawia działalność publicystyczną, jest autorką wielu tekstów z dziedziny kultury i sztuki.

Za swoją działalność została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Gloria Artis”, Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Krzyżem Małopolskim, odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus Ratio quam Vis”, Orderami III i II Klasy Księżnej Olgi (Ukraińskie odznaczenie państwowe), Orderem Oficera Zasługi Królestwa Norwegii i innymi.


Jan Wierzejski

Aabsolwent Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie, scenograf, grafik, malarz, filmowiec. Autor filmów górskich nagradzanych m.in. na Krakowskim Festiwalu Górskim, festiwalu Film, Art&Tourism czy Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Laureat międzynarodowej nagrody na festiwalu Cannes Corporate TV & Media Awards za najlepszy film sportowy. Animator kultury w Zakopanem. Organizator akcji społecznych, właściciel Galerii Tamok, współzałożyciel grupy artystycznej Popatrz. Współtwórca 5+Szkoły Górskiej. Rodzinnie związany ze schroniskiem w Pięciu Stawach. Alpinista i narciarz.  . Dziś produkuję filmy dokumentalne, sportowe, reklamowe i wizerunkowe oraz fotografuję. Specjalizuję się w górach i zdjęciach w trudnych warunkach.



Beata Majcher

Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury - jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, ukończyła studia dzienne na Wydziale Radia i Telewizji z tytułem magistra. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z prawa autorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i Francuskiego Instytutu Zarządzania. Po ukonczeniu studiów pracowała w TVP jako szef Biura Promocji i Marketingu odpowiadając min. za oprawę i promocję nowego kanału TVP 3.Od maja 2003 roku do lutego 2016 była zatrudniona w Muzeum Narodowym w Krakowie, pełniła funkcję pełnomocnika dyrektora ds. komunikacji marketingowej i kierownika Zespołu Relacji Zewnętrznych, będąc odpowiedzialną m.in. za kampanie promocyjną projektu „Nowe Sukiennice”, który otrzymał kilka nagród międzynarodowych za promocję zadania z obszaru kultury. Ma doświadczenie w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi, wiedzę z zakresu sponsoringu, współpracy z mediami i organizacji projektów. Jest laureatką prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.Commitment to Europe za budowanie relacji biznes - kultura, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalu Prezydenta RP za zasługi dla kultury polskiej.



Lidia Rosińska - Podleśny

Zastępca dyrektora ds. artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury - Zakopianka. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby, obroniła dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno poprzez udział w wystawach zbiorowych jak i organizację pokazów indywidualnych własnej twórczości. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych. Dotychczas brała udział w blisko 45 wystawach zbiorowych. Najistotniejszym elementem twórczości artystki jest udział w licznych Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, gdzie ma możliwość tworzenia w dużej skali i w różnym materiale. Począwszy od 1994 roku uczestniczyła w 55 Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, prezentując swoją sztukę nawet w tak odległych zakątkach świata, jak Afryka czy Azja. Zdobywczyni grand prix i nagród na wielu Sympozjach Rzeźbiarskich. Od 2007 roku łączy pracę artystyczną z pracą pedagogiczną.



Sławomir Idziak

Sławomir Idziak należy do grona najbardziej utalentowanych polskich filmowców. Jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. W latach 90. zaczął także realizować filmy w USA. Jego nazwisko stało się jednak głównie znane za sprawą jego osiągnięć operatorskich. Krótkometrażowy "Klaps" oraz fabularna "Blizna" (oba 1976) rozpoczęły jego współpracę z Kieślowskim. Zdjęcia do "Krótkiego filmu o zabijaniu" (1988) przyniosły Idziakowi Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za rok 1987, natomiast za "Trzy kolory: Niebieski" został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nominacją do statuetki Cezara Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Jego prace zostały zauważone także po drugiej stronie oceanu, gdzie zaproponowano mu realizację zdjęć m.in. do futurystycznego filmu "Gattaca" (1997) Andrew Niccola z Ethanem Hawke i Umą Thurman w rolach głównych, a także "Dowodu życia" (2000) Taylora Hackforda z udziałem Meg Ryan i Russella Crowe. O zawodzie operatora mówi: "W moim wyobrażeniu operator jest to człowiek, który powinien wnosić do filmu wkład własnej wizji świata, jak to się dzieje w dobrej orkiestrze czy w każdym innym zespole twórczym".