Festiwalowe nagrody rozdane

Koncert Finałowy 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem ze względu na trwającą żałobę ograniczył się do ogłoszenia wyników konkursu i wręczenia nagród. Instrumentaliści i wokaliści z zespołów biorących udział w wydarzeniu w ramach solidarności z wszystkimi dotkniętymi czwartkową tragedią w Tatrach wykonali jedynie kilka smutnych i żałobnych ludowych utworów. Scenę przyozdobiły symboliczne świece, a ceremonia rozpoczęła się krótką modlitwą.

- Chciałem podziękować tym, bez których ten festiwal by się nie odbył – zespołom, które do nas przyjeżdżają, ludziom z Zakopanego i z całego świata, którzy tworzą kulturę i są związani z naszym miastem. Dziękuję znakomitej publiczności, która do nas przyjeżdża specjalnie na to wydarzenie. Przy jego organizacji pracuje wiele osób, dziękuję więc im wszystkim. Jestem wdzięczny, że wczoraj w obliczu tragedii potrafiliśmy się jednoczyć, współczuć i pomagać. Festiwal w tym momencie został trochę z boku. Dziś jednak rozdaliśmy nagrody i mam nadzieję, że mimo wszystko będziecie dobrze wspominać to wydarzenie – powiedział podczas finału Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula.

W wydarzeniu udział wzięli posłowie Barbara Bartuś oraz Edward Siarka, przedstawiciele Związku Podhalan, a także Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Agnieszka Komar-Morawska, która odczytała list od Wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Natomiast w imieniu Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego głos zabrał Radny Sejmiku Wojewódzkiego Jan Piczura, który wręczył Burmistrzowi Miasta Zakopane medal Polonia Minor – przyznawany za szczególne osiągnięcia w dziedzinie rozpowszechniania i popularyzacji idei samorządności oraz za działalność na rzecz Małopolski.

Werdykt festiwalowego Jury odczytała jego przewodnicząca dr Bożena Lewandowska. Złote Ciupagi zdobyły zespoły: Breznichanki z Bułgarii i Śwarni z Nowego Targu (w kategorii tradycyjnej) oraz Muzsla Folk Dance Ensemble z Węgier (w kategorii stylizowanej). Srebrne Ciupagi otrzymały zespoły: Wierchy z Milówki i Skalnik z Kamionki Wielkiej (w kategorii tradycyjnej) oraz Oćovan ze Słowacji (w kategorii stylizowanej). Brązowe Ciupagi trafiły do zespołów: Kyczera z Legnicy (w kategorii artystycznie opracowanej) oraz Kalkedon Dance and Sports Club Association z Turcji i Prykarpattia z Ukrainy (w kategorii stylizowanej). Jury przyznało także wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej dla Zespołu Studio Folklor z Republiki Macedonii Północnej - za żywiołową prezentację tańców swojego regionu oraz dla Zespołu Le Tradizioni z Włoch - za prezentację tradycyjnych instrumentów muzycznych. Nagrody wręczał Burmistrz Leszek Dorula wraz z zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą i Tomaszem Filarem, dyrektor festiwalu Joanna Staszak oraz obecni na uroczystości przedstawiciele władz ministerialnych i samorządowych.

Po raz pierwszy Jury przyznało Nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa oraz statuetkę Żelaznego Kohuta wraz z nagrodą finansową w wysokości 5 tys. zł zespołowi Skalnik z Polski za autentyzm, wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda została ona zainicjowana i ufundowana przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Wręczył ją jego wieloletni dyrektor Antoni Malczak wraz z córką prof. Romana Reinfussa – Krystyną Reinfuss-Janusz.

Dodatkowo nagrodę specjalną dla zespołu z Nepalu przyznał Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula. Swoją Nagrodę im. Kazimierza Strachanowskiego Ciupagę ze Zbyrkadłami przyznało także dziennikarskie grono. Trafiła ona do zespołu z Węgier za żywiołowy i pełen ekspresji taniec. Wręczenia dokonała Klaudia Majerczyk z TVP Kraków oraz kierownik Biura Prasowego Anna Karpiel-Semberecka.

Rozstrzygnięty został plebiscyt Gazety Krakowskiej, w którym publiczność głosowała na Najpiękniejszą Góralkę, Najśwarniejszego Górala oraz Najlepszy Zespół Góralski. Pełnomocnik Zarządu Polska Press Oddział w Krakowie Andrzej Wojdyło wręczył nagrody, które trafiły do Katarzyny Pazgan, Jana Dobosza i Zespołu Regionalnego Skalnik z Kamionki Wielkiej.

Na koniec specjalne podziękowania otrzymały zespoły przygotowanie Dni Narodowych oraz gospodarze Festiwalu – zespoły Giewont i Klimki, a także organizatorzy Dnia Górali Polskich – Zarząd Główny Związku Podhalan i Związek Podhalan Oddział Zakopane.

Na koniec oprócz podziękowań od Burmistrza Leszka Doruli dla organizatorów, uczestników i publiczności padły także ostatnie słowa „51. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem uważam za zamknięty”. Festiwalową widownię pożegnała jeszcze dudziarska muzyka.

Przez osiem dni w Zakopanem trwały występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata - z Polski, Bułgarii, Ukrainy, Słowacji, Węgier, Macedonii, Serbii, Włoch, Turcji i Nepalu oraz liczne imprezy towarzyszące. Festiwal otrzymał Honorowy Patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Partner Główny był Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Festiwal został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Regina Korczak-Watycha / Biuro Prasowe 51. MFFZG