MAKRO Polska zostało partnerem 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. W ramach festiwalu sieć hurtowni wraz z czołowymi szefami kuchni z Podhala promować będzie szlak kulinarny.

Uruchomiony w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne szlak kulinarny w Zakopanem ruszył 9 sierpnia br. Do akcji MAKRO Polska zaprosiło 8 czołowych szefów kuchni z Podhala. Podczas warsztatów wspólnie odtworzyli dawne receptury, które pojawiły się w kartach dań ich lokali. Uczestnicy przemierzający szlak mają okazję spróbować historycznych dań w nowocześniej interpretacji, m.in. bigosu z dziczyzny, kurcząt na sposób kuropatw, pasty Liptauer czy szarlotki z jabłek i gruszek.

Odświeżeniem tradycyjnych podhalańskich receptur zajęli się wiodący szefowie kuchni:

- Jan Filipczyk z Restauracji Krajobrazowej w Hotelu Kopieniec w Murzasichlu;

- Mateusz Bafia z Restauracji STRH Bistro Art Cafe w Zakopanem;

- Sławomir Saguła z Restauracji Kiyrnicka by Saguła w Rezydencji Gubałówka;

- Roman Gerasik z Restauracji Schronisko Smaków w Bukowinie Tatrzańskiej;

- Jan Antoł z Restauracji TaTRadycja w Bukowinie Tatrzańskiej;

- Sławomir Kardas z Restauracji Bubuja w Zakopanem;

- Michał Cichemski z Restauracji Dworzec w Zakopanem;

- Damian Taras z Restauracji Mała Szwajcaria w Zakopanem.

W ramach inscenizacji Tradycyjnego Wesela Góralskiego w sobotę 17 sierpnia o godzinie 17:00 i 18:30 na scenie plenerowej Mateusz Bafia, szef kuchni Restauracji STRH Bistro Art Cafe oraz Damian Taras, szef kuchni Restauracji Mała Szwajcaria najpierw opowiedzą o kulinarnym szlaku, a następnie poprowadzą pokaz kulinarny z daniami kuchni podhalańskiej w roli głównej. Przygotują także dla uczestników degustacyjne kanapki z łososiem jurajskim oraz pastą Liptauer Garnier.

W czwartek 22 sierpnia przedstawiciele MAKRO Polska przybliżą dziennikarzom uczestniczącym w wydarzeniu założenia szlaku kulinarnego. Poczęstunek dla mediów przygotują: Sławomir Saguła, Jan Filipczyk, Mateusz Bafia, Damian Taras, Roman Gerasik oraz Jan Antoł.

Na uczestników Festiwalu Folkloru Ziem Górskich czeka wiele innych aktywności, takich jak m.in.: występy konkursowe góralskich zespołów z całego świata rywalizujących o Brązowe, Srebrne i Złote Ciupagi, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, niedzielny korowód ulicami Zakopanego czy Wystawa Owczarków Podhalańskich.

Podhalański Szlak Kulinarny to jedno z działań organizowanych w ramach programu Polskie Skarby Kulinarne, którego celem jest zwiększenie świadomości Polaków na temat kulinarnego bogactwa naszego kraju. Więcej informacji na temat programu oraz szlaku można znaleźć na stronie programu www.polskieskarby.pl.