BREZNICHANKI

Zespół ‘Breznichanki’ pochodzi z Breznitsy - miejscowości położonej w bułgarskim paśmie gór Piryn. Miejscowość jest zamieszkana w większości przez muzułmanów, dlatego też podczas MFFZG pokazany zostanie program oparty na tradycji Pomaków. Pomacy to grupa etniczna zamieszkująca bułgarskie góry muzułmanów posługujących się językiem bułgarskim.
Na scenie zobaczymy program inspirowany pomackimi obrzędami weselnymi z lat 60. Wesele trwało wówczas tydzień, składało się z wielu obrzędów i angażowało całą lokalną społeczność.
W dniu ślubu panna młoda zachowując ciszę i ścisły post była przygotowywana przez pozostałe kobiety - malowano jej twarz białą kredową farbą, a długą suknię ozdabiano wielobarwnymi błyskotkami. Druhny oprowadzały ją następnie przed wszystkimi gośćmi śpiewając pieśni. Następnie przychodził czas na emocjonalne pożegnanie rodziców i przyjęcie do nowej rodziny. Na dźwięki weselnej procesji składały się pełne ekspresji instrumentalne utwory wykonywane przez mężczyzn oraz rytualne pieśni śpiewane przez młode dziewczęta.
Najbardziej wyrazistym momentem przedstawienia będzie horo, tradycyjnie tańczone trzeciego dnia wesela przez mężatki.
Odgrywający wesele artyści będą ubrani w tradycyjne stroje, z których najbardziej widowiskowym jest ten należący do panny młodej. Mnogość błyszczących ozdób (cekiny i sreberka) umieszczona na sukni, głowie i twarzy miała za zadanie odwrócenie złych spojrzeń i bezpieczne przeprowadzenie przez rytuał zaślubin.

Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej