STUDIO FOLKLOR

"Studio Folklor" to działający od 2014 r. zespół folklorystyczny pochodzący ze stolicy Macedonii, Skopje. Region Skopje znajduje się na północy kraju, w otoczonej wysokimi górami dolinie rzeki Wardar.
Członkowie ‘Studio Folklor’ pod wodzą Ljupo Manevskiego, jednego z najbardziej uznanych macedońskich tancerzy, prezentują folklor całej Macedonii.
Spośród bogactwa tradycji tego niewielkiego kraju o długiej historii wybrali dla zakopiańskiej publiczności tańce pochodzące z Macedonii wschodniej. W tym roku widzowie zobaczą program inspirowany wielowiekową obecnością Romów na Bałkanach zatytułowany „Romani Paranis”.
Publiczność zobaczy również widowisko przedstawiające zakończoną wspólnym tańcem walkę zbierających zioła kobiet i młodych dziewcząt, zgodnie ze zwyczajem niosących do domów wodę z górskich potoków. We występie tancerek, scenę opanują mężczyźni prezentując wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO taniec "Kopacka". Ten pochodzący z położonej w pobliżu bułgarskiej granicy wsi Dramche taniec jest symbolem wschodniej Macedonii. Nie jest on sceniczną atrakcją, lecz elementem życia codziennego lokalnej ludności. Tańczy się go współcześnie na weselach, podczas świąt i spotkań rodzinnych. Tancerze ustawieni w półokręgu krzyżują ręce i łapią się za skórzane pasy tworząc łańcuch. Początkowo poruszają się wolnym krokiem, aby wkrótce przyspieszyć. Popędzają ich mocne uderzenia w tapany czyli bębny. Energia i dynamika uderzeń stopniowo udziela się tańczącym, których kroki są coraz szybsze i wzbogacone o przytupy i wykopy.
Stroje tancerzy w większości są oryginalne, niektóre z nich to współczesne rekonstrukcje uwzględniające tradycyjne metody wykonania. Stroje są przeważnie wykonane z wełny pochodzącej od owiec z regionów pasterskich Macedonii.
Oprócz dźwięków tapanów usłyszymy także akordeon, klarnety i gitary oraz typowe dla regionu gajdy i przypominający flet kaval.

Zespół zaprezentuje się w kategorii III stylizowanej