FALEBASE RODHI FOLK DANCE AND MUSICAN ART NEPAL

Zespół "Falebase Rodhi" został założony w Nepalu, u stop najwyższych gór świata- Himalajów.
W tym kraju, o niewielkiej powierzchni, zamieszkuje wiele grup etnicznych o zróżnicowanym folklorze. Członkowie zespołu odtwarzają i promują tradycyjne tańce z obszaru całego Nepalu. Podczas Festiwalu będzie można podziwiać je w programie złożonym z pięciu elementów.
Występ rozpocznie się Marumi tańczonym pierwotnie tylko podczas jednego z ważniejszych w regionie świąt - Tihar. Przy akompaniamencie 9 muzyków dziewczęta i chłopcy wykonają wesoły i dynamiczny taniec, współcześnie bardzo popularny także podczas innych świąt.
Następnie zobaczymy Sorathi czyli taneczną opowieść o nieszczęśliwym królu, który miał wiele żon, lecz dopiero ostatnia z nich urodziła mu upragnioną córeczkę. Pozostałe żony postanowiły z zazdrości utopić dziecko w rzece. Szczęśliwie wyratowana i adoptowana przez rybaka dziewczynka po latach spotkała się z matką, a winni ponieśli karę.
Kolejnym punktem programu jest Ghanto, który dzieli się tańce Sati, Baramayse i Kusunda Ghanto. Wszystkie wykonywane są przez dziewczęta zwane ghatonis, które w tradycyjnych nakryciach głowy, z zamkniętymi oczami tańczą i wykonują hipnotyczną pieśń.
Czwarty element programu to bardzo energiczny Tamang Selo, znany także jako taniec Damphu od nazwy towarzyszącego tancerzom instrumentu damphu, zbliżonego wyglądem do tamburynu.
Na samym końcu publiczność będzie mogła oglądać wykonywany przez tybetańskich Szerpów taniec Shebru wywodzący swoja nazwę od słów srebru- stopa i ru-rytm. Tancerze ustawieni w półkolu wybijają rytm stopami i śpiewają monotonną pieśń.

Zespół zaprezentuje się w kategorii III stylizowanej