PARAFIALNY REGIONALNY ZESPÓŁ "GIEWONT" Z ZAKOPANEGO

Tegorocznym gospodarzem festiwalu jest Parafialny Regionalny Zespół Giewont

Zespół powstał w 1981 roku. Założycielem i kierownikiem był ksiądz Jan Kowalik CM, proboszcz parafii i na Olczy w Zakopanem, obecnie Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik. Kierownikami zespołu są Maria Frączysta, Katarzyna Stachoń – Groblowy i Tomasz Galica. Zespół liczy ok. 80 członków

Ponieważ zespół powstał i działał pod patronatem parafii i prowadzonej przez księży misjonarzy od początku koncertował w miejscach działalności księży m.in. w Krakowie, w Warszawie, we Wrocławiu. Występował także za granicą: we Francji, Austrii, Niemczech, Włoszech, Bułgarii, Turcji oraz na Węgrzech i Słowacji. 19 czerwca 1985 roku zespół miał zaszczyt wystąpić dla Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie, a następnie uczestniczyć w prywatnej audiencji. Po 30 latach od tego zdarzenia zespół ponownie wystąpił na placu św. Piotra grając dla Ojca Świętego Franciszka. Na przestrzeni lat zespół uczestniczył w wielu festiwalach i konkursach m.in. podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem oraz Sabałowych Bajań i Karnawału Góralskiego w Bukowinie Tatrzańskiej, w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Dzieci w Sofi i (Bułgaria) oraz w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Izmir – Foça (Turcja).

W latach 2000, 2015 i 2016 zespół był gospodarzem MFFZG w Zakopanem. Jest laureatem licznych nagród za taniec i śpiew góralski. W 2016 roku zespół wytańczył brązową juhaską ciupagę na Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, a w 2017 roku zdobył Srebrną Ciupagę w kategorii zespołów autentycznych na 49. MFFZG w Zakopanem.