ZESPÓŁ REGIONALNY IM. KLIMKA BACHLEDY Z ZAKOPANEGO

Tegorocznym gospodarzem festiwalu jest Zespół im. Klimka Bachledy.

Grupa powstała w 1952 roku przy zakopiańskiej „Cepelii”. W 1957 roku, po reaktywacji Związku Podhalan, przeszła pod jego opiekę i działa przy Związku do dziś. Kierownikiem zespołu jest Zofia Kubiniec- Stanuch.

Zespół zrzesza młodzież i dorosłych, którym kultura góralska, autentyczny śpiew, taniec, muzyka, gwara, leżą bardzo na sercu. Od ponad pół wieku pielęgnuje tradycje, które w regionie Podhala są ciągle żywe. Dorobek artystyczny zespołu to programy i przestawienia oparte na tradycjach podhalańskich, m.in. programy: Na hali, Zaloty, Wesele góralskie, Jasełka. Członkowie zespołu udzielali się jako aktorzy w sztukach napisanych przez Juliana Reimschussela, a w latach 60-tych i 90-tych XX wieku opracowali jedyną w tamtym czasie operę góralską pt. Jadwisia spod regli, która weszła w kanon góralskiej sztuki. Zespół aktywnie uczestniczy w życiu Miasta Zakopane, przygotowując oprawę artystyczną wydarzeń organizowanych przez Miasto. Od kilku lat uświetnia również oprawę Mszy Św. w Starym Kościółku na Pęksowym Brzyzku oraz Europejskie Targi Produktów Regionalnych.

Szeroka działalność edukacyjna Zespołu obejmuje także lekcje o regionie Podhala. „Klimki” uczestniczą w wielu przeglądach i konkursach, zdobywając niejednokrotnie główne nagrody, często koncertują na cele charytatywne. Członkowie zespołu mieli także okazję odwiedzić piękne zakątki Polski i Europy, a w latach 70-tych koncertowali w Ameryce Północnej.