ZESPÓŁ REGIONALNY "KYCZERA" Z LEGNICY

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” należy do bardziej znanych zespołów folklorystycznych w Polsce. Jego początki sięgają 1989 roku, a od 1992 roku działa jako stowarzyszenie społeczno-kulturalne.
Prezentuje folklor Łemków – ludności zamieszkującej dawniej głównie Beskid Niski, zajmującej się pasterstwem, rolnictwem i leśnictwem. W 1947r. Łemkowie zostali przesiedleni na ziemie zachodnie i północne w ramach operacji Wisła. Obecnie mieszkają w dużym rozproszeniu.

Zespół jest pomysłodawcą i głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Świat pod Kyczerą”, prowadzi największą w kraju bibliotekę łemkoznawczą, organizuje wystawy, konferencje naukowe, warsztaty edukacyjne i artystyczne, bierze udział w programach międzynarodowej wymiany młodzieży, wydaje książki. Za całokształt swej działalności w maju tego roku już po raz drugi został uhonorowany najbardziej prestiżowym polskim wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej - Nagrodą im. Oskara Kolberga. Jest także laureatem Nagrody Pro Publico Bono, Dolnośląskiego Klucza Sukcesu dla najlepszej instytucji kultury / inicjatywy kulturalnej na Dolnym Śląsku, Nagrody Fundacji Kultury w konkursie „Małe ojczyzny – tradycja dla przyszłości”, nagrody polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gabinetu Rady Ministrów Ukrainy.

Na scenie festiwalowej zobaczymy obrzęd wesela łemkowskiego „W domu pani młodej przed ślubem”. Twórcą scenariusza i choreografii jest Jerzy Starzyński – Kierownik i założyciel zespołu. Program został opracowany na bazie materiałów własnych autora, pochodzących głównie z badań terenowych przeprowadzonych w okolicach Legnicy. Tradycje weselne i stroje wykonawców prezentowane w programie są charakterystyczne dla terenów zachodniej Łemkowszczyzny (okolice Nowego Sącza i Gorlic).
W składzie kapeli będą tradycyjne instrumenty smyczkowe. Zobaczymy tańce takie jak: obertan, koleczko, kuczera, wściekła polka, czardasz, kołomyjka.

Zespół zaprezentuje się w kategorii II artystycznie opracowanej