ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA "WIERCHY" IM. JÓZEFA SZCZOTKI Z MILÓWKI

Zespół Pieśni i Tańca „Wierchy" im. Józefa Szczotki z Milówki powstał w 1971r. W czasie swojej działalności artystycznej odnosił wiele sukcesów i triumfował na wielu festiwalach, zarówno w Polsce jak i poza granicami naszego kraju. Stopniowo pewni członkowie, ze względów rodzinnych czy finansowych, odchodzili i robili miejsce kolejnym – młodszym.„Wierchy” zawsze były otwarte na młodzież, nie tylko z Gminy Milówka, ale z całego powiatu żywieckiego. Kierownikiem Zespołu jest Jadwiga Michalska.

Zespół w swoim bogatym repertuarze ma folklor górali żywieckich oraz układy taneczne Krakowiaków wschodnich oraz zachodnich, jak również tańce mieszczan żywieckich. Grupa do dziś podziwiana jest na scenie nie tylko za choreografię czy technikę wykonania, ale przede wszystkim za swobodę przekazu, kontakt z publicznością, żywiołowość i radość, którą widać na scenie.

Na MFFZG zobaczymy program pt. „Odpust w Przyłękowie”. Na odpust w Przyłękowie podążają pielgrzymki – jedna z okolic Milówki położonej na rzeką Sołą, druga z miejscowości położonej nad rzeką Koszarawą. Po wyjściu z Kościoła  pielgrzymi na straganach mogą kupić ręcznie robione zabawki, piszczałki, okaryny. Na innym straganie pierniki, cukierki, różańce z ciasta, na następnym zaś chusty, cukierki, zapaski i inne dodatki do ubioru. Oczywiście nie może zabraknąć piwa lanego i ogórków kiszonych. Młodzi chłopcy kupują dziewczynom upominki i zaczynają się tańce takie jak: Obyrtka, Koło, Krzyżak, Walc, Dziko Polka, Koń i Hajduk.

Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej