LE TRADIZIONI

Stowarzyszenie miłośników folkloru ‘Le Tradizioni’ zostało założone w nadmorskim miasteczku Minturno, należącym do włoskiego regionu Lacjum.
Członkowie zespołu zaprezentują program złożony z wielu elementów.
Pierwsza część zatytułowana „Sagra della regne” to taneczna historia pracy na roli: siewu, uprawy i zbiorów pszenicy z użyciem tradycyjnych narzędzi rolniczych.
Kolejnym punktem programu będą odnoszące się do położenia geograficznego Minturno, tańce rybackie. Artyści zaprezentują radosną z choreografię zatytułowaną „La rezolata” z wykorzystaniem sieci rybackich.
Następnie przedstawiona zostanie moresca, czyli dynamiczny taniec inspirowany walką w obronie Minurno w 1700 r.
"Le Tradizioni" zatańczą również dynamiczną ballarellę tańczoną na zabawach poprzedzających dzień zaślubin oraz znaną w całych Włoszech tarantellę.
Ostatnim z prezentowanych tańców będzie La vendemmiata ściśle związana z okresem winobrania i produkcji wina.
Występ ‘Le Tradizioni” będzie też okazją do podziwiania odświętnego stroju kobiecego ‘Pacchiana’ z Minturno. Jego najbardziej charakterystycznym elementem jest misternie wykonane nakrycie głowy z mocno nakrochmalonej lnianej chusty wykończonej delikatnymi koronkami. Biała jest także bluzka z bufiastymi rękawami wykonanymi z drobno ułożonych plis. Dopełnieniem stroju jest delikatny szal noszony na bogato haftowanym złotą nicią gorsecie oraz duża ilość drobnej złotej biżuterii.

Zespół zaprezentuje się w kategorii I tradycyjnej