Owacjami na stojąco przyjęto koncert „Chopin nie tylko na ludowo”, którego gwiazdą była Maria Pomianowska wraz z przyjaciółmi. Wydarzenie miało miejsce w sobotę 28 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. To czwarty koncert w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. Multiinstrumentalistce, wokalistce i kompozytorce, mającej na swym koncie współpracę z takimi sławami jak Yo Yo Ma, Gil Goldstein czy Branford Marsalis towarzyszyli Katarzyna Gacek-Duda, Aleksandra Kauf, Hubert Giziewski i Wojciech Lubertowicz.

Maria Pomianowska od lat propaguje twórczość Chopina w kraju i na świecie, pokazując z jak wielu inspiracji może wyrastać. Przypomina równocześnie, że niepowtarzalność dzieł polskiego kompozytora wyrosła m.in. z fascynacji muzyką ludową. Przez wiele lat zarówno muzyka klasyczna jak i ludowa funkcjonowały w odmiennym kontekście. Jednymi z pierwszych projektów przełamujących ten stereotyp okazały się dokonania Pomianowskiej. Łączą one oba nurty sprowadzając tradycję ludową i dzieła Chopina do wspólnego mianownika.

Sobotni wieczór w Sanktuarium na Olczy był wyjątkowy również z tego względu, że zabrzmiały na nim rzadko spotykane instrumenty; choćby staropolska, smyczkowa suka biłgorajska czy duduk, którego brzmienie z pewnością pamiętają melomani znający filmy „Pasja” Mela Gibsona czy „Gladiator” Ridleya Scotta. O historii tych instrumentów opowiadała publiczności sama Maria Pomianowska, zaś najmłodsi z zafascynowanych ich brzmieniem melomanów mieli zaledwie po kilka lat.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny. A na kolejny koncert, tym razem muzyki organowej, zapraszamy w sobotę 4 sierpnia o godz. 20.00 do Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach. Przed publicznością wystąpią Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa. Gorąco polecamy i przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

 

fot. Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik 

fot. Rafał Monita (Dyrektor Artystyczny Festiwalu) zaprasza na koncert


fot. Aleksandra Kauf, Katarzyna Gacek-Duda, Maria Pomianowska, Hubert Giziewski, Wojciech Lubertowicz


fot. Melomani


fot. Maria Pomianowska, Hubert Giziewski


fot. Aleksandra Kauf, Katarzyna Gacek-Duda


fot. Maria Pomianowska opowiada


fot. Zasłuchani


fot. Suka biłgorajska


fot. Oklaski


fot. W podziękowaniu publiczności


fot. Katarzyna Gacek-Duda, Aleksandra Kauf, Maria Pomianowska, Hubert Giziewski, Wojciech Lubertowicz

fot. Widok z Sanktuarium po zakończeniu koncertu