W sobotę 4 sierpnia odbył się przedostatni koncert w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem. W Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach wystąpili Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa. W koncercie pt. „Organy na cztery ręce” zabrzmiała muzyka wielu epok. Uczestnicy usłyszeli organowe wykonania klasyków z repertuaru Mozarta, Beethovena, Juliusza Zarębskiego czy Maurycego Moszkowskiego, a także muzykę żyjącej włoskiej kompozytorki Carlotty Ferrari.

W kościele, którego fundamenty kładł ponad 140 lat temu pierwszy proboszcz Zakopanego ksiądz Józef Stolarczyk, zjawiły się w pogodny sobotni wieczór tłumy miłośników muzyki organowej. Wśród publiczności obecni byli zarówno zakopiańczycy, jak i turyści z różnych stron kraju i świata. Potężne, a zarazem piękne brzmienie organów zrobiło na wszystkich słuchaczach ogromne wrażenie. Świadczył o tym gorący aplauz, jaki zgotowała artystom publiczność.

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa oraz Ireneusz Wyrwa zagrali na zabytkowych organach Riegera. Gra dwóch muzyków na jednym instrumencie to niezwykle trudna technika. Wymaga jednoczesnego naciskania kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu klawiszy. Dzięki temu jednak uzyskujemy pełne brzmienie instrumentu.

„Granie czterema rękami, to wyzwanie nie tylko dla grających, ale również dla instrumentu i jego systemu powietrznego. Organy to instrument, który oddycha i żyje dzięki sprężonemu powietrzu. Jednak instrumenty romantyczne były budowane tak, by ich system powietrzny był w stanie wytrzymać bardzo wiele. Instrument zakopiański nie ma przed nami żadnych tajemnic” - powiedział Ireneusz Wyrwa.

Na ostatni festiwalowy koncert zapraszamy, już w najbliższą sobotę 11 sierpnia o godz. 18.00 do Kościoła Świętego Krzyża. Przed publicznością wystąpi zespół wokalny Affabre Concinui. Gorąco polecamy i przypominamy, że wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane – Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula i Zakopiańskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka-Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny.


Melomani starsi i młodsi...

Rafał Monita (Dyrektor Artystyczny festiwalu) zaprasza na koncert...

Ireneusz Wyrwa i Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa przy zabytkowych organach...

Organy na cztery ręce...

Mistrzowie organów na cztery ręce...

Zabytkowe organy Riegera z początku XX wieku...

Organy w Sanktuarium Najświętszej Rodziny widziane z perspektywy ołtarza...