Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Od 1984 roku prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Tworzy pierwszy w Polsce zespół muzyki indyjskiej Raga Sangit (koncerty w Polsce i Europie). 

W 1995 roku zakłada Zespół Polski, którego jest kierownikiem artystycznym. Zespół koncentruje się na prezentacji muzyki ludowej Mazowsza oraz jej związków z muzyką wielkich kompozytorów polskich w tym Fryderyka Chopina. Zespół koncertował na całym świecie. 

Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997–2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. 

Od października 2010 prowadzi w Akademii Muzycznej w Krakowie na Wydziale Instrumentalnym autorską specjalność studiów „Fidele kolanowe”, gdzie naucza gry na suce biłgorajskiej, fideli płockiej oraz wybranych fidelach kolanowych Europy i Azji. W 2011 stworzyła wraz ze swoimi uczniami pierwszą na świecie orkiestrę fideli kolanowych Arcus Poloniae

Artystka wydała 23 autorskie płyty, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody m.in. entuzjastycznie przyjęty przez krytykę album „Chopin na 5 kontynentach”. Płyta ta w 2010 roku osiągnęła 5 pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej i folkowej World Music Charts Europe organizowanej przez Europejską Unię Radiową. Ciekawą pozycja fonograficzną artystki jest również wydana w 2012 roku pierwsza w historii Polski a druga na świecie monograficzną płyta z muzyką Tekli Bądarzewskiej twórczyni mega hitu salonowego, sprzedanego w XIX w. w milionie egzemplarzy na wszystkich kontynentach. Ostatnia płyta CD „The Voice of Suka” nagrana w 2016 otrzymała tytuł TOP OF THE WORLD (Wielkiej Brytanii) oraz nagrodę Folkowego Fonogramu Roku. 

Od 30 lat Maria Pomianowska koncertuje na całym świecie. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem i in. 

Od 2011 roku tworzy unikatowe programy, wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi w Azji i Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. W grudniu 2014 wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt. „Fidele kolanowe (Re)konstrukcja”. 

Ważniejsze odznaczenia i nagrody: „Paszport Chopinowski”, Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis” (2010), „Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego” (2011), Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP (2011), nominacja do Nagrody Norwida (2014), Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego (2016), nominacja do Nagrody Norwida (2017), Medal Zasłużony dla miasta Warszawy (2018).