Każdy koncert Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej jest wyjątkowy. Do tej pory słuchacze poznali klasyków w najlepszym wykonaniu, pieśni biblijne, folkowe melodie, pielgrzymkowe motywy i oczywiście organy w aranżacji pięknych zakopiańskich kościołów. Tym razem sobotni koncert przeniósł widownie do świata muzyki latynoskiej, a niepowtarzalne trio kameralne pokazało, że „Nie tylko Piazzola” stanowi jej fundament.


W sobotę o godzinie 19:00 w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego na Chramcówkach odbył się unikatowy koncert, wypełniający pięknie wystrojoną przestrzeń świątyni porywającą muzyką rodem z Ameryki Południowej. Na kościelnej scenie stanęło troje wykonawców: Paweł Wajrak na skrzypcach, Michał Nagy z gitarą oraz Klaudiusz Baran z bandoneonem, którego nie mogło zabraknąć kiedy mowa o klimatach latynoskich. Oczywiście, goście usłyszeli utwory wirtuoza tego charakterystycznego instrumentu, Astora Piazzoli, czyli trzy części „Historie du Tango”. Zgodnie z tytułem koncertu, repertuar nie zamknął się na kompozycjach ojca tango nuevo. Trio odegrało więc klasyczne dzieło Gioacchino Rossiniego, czyli uwerturę do jego „Cyrulika Sewliskiego” oraz „Cesarskiego Słowika” autorstwa Vaclava Trojana. Nie obyło się bez sowitych braw, wynagradzających wspaniały występ kameralnego tria.


Długotrwałe wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zmierza powoli do końca, ale to właśnie finałowy weekend będzie okazją do wysłuchania naprawdę niesamowitych koncertów. Pierwszy z nich, sobotnia „Viola organista w Zakopanem” zaprezentuje wyjątkowy instrument zaprojektowany przez Leonardo da Vinci. Zapraszamy do Kościoła św. Jana i Ewangelisty o godzinie 19:00. Ostatni koncert festiwalu, to będzie niedzielna „Podhale / Kurpie podróż muzyczna”, kiedy Zespół wokalny Cracow Singers chóralnie wykona repertuar pieśni ludowych. Koncert odbędzie się 11 sierpnia o godzinie 20:00 w Parafii Tatrzańskiej Świętego Krzyża. Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury oraz lokalne parafie serdecznie zapraszają.