Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej ponownie szykuje dla nas weekend przepełniony doskonałą muzyką poważną. Już w tę sobotę i niedzielę, organizatorzy festiwalu zaproszą słuchaczy na muzyczne kontemplacje przy dźwiękach muzyki organowej. Wszystko w ramach dziewiętnastej edycji festiwalu, który już od samego początku sezonu letniego gości wybitnych organistów i instrumentalistów.

27 lipca o godzinie 20.00 w Sanktuarium Najświętszej Rodziny na Krupówkach zagra dla nas słowacki organista Marek Vrábel. Podczas „Organowych medytacji” usłyszymy utwory Jana Sebastiana Bacha, Luisa Vierne’a i ponownie obecnego w repertuarze festiwalu Felixa Mendhelssona - Bartholody’ego. Miłośnicy muzyki instrumentalnej będą mogli również zakosztować kompozycji Františka Xave Brixi’ego i Tomaso Albinoniego.

Marek Vrabel jest absolwentem Konserwatorium Muzycznego w Koszycach i laureatem licznych nagród za najlepsze wykonanie utworów organowych. Jako dyrektor artystyczny Festiwalu Muzyki Organowej w Bratysławie propaguje muzykę kameralną na rodzinnej Słowacji, a także po za granicami kraju. Z pewnością ten wieczór będzie niezapomniany.

W niedziele 28 czeka nas natomiast wyprawa „W drodze na Świętą Górę”. Nie bez przyczyny więc ten szczególny koncert odbędzie się w Kościele pw. NMP Nieustającej Pomocy na „Górce”. O godzinie 19.00 słuchacze wcielą się w rolę pielgrzymów i wyruszą muzycznym szlakiem do Medjugorje. Przewodnikami wyprawy będą muzycy z zespołu Celtic Triangle, na co dzień wykonującego szkocką muzykę ludową. Tym razem artyści poprowadzą widownię w świat religijnych pieśni, autorstwa m. in. Johna Ruttera i Hildegardy z Bingen. Zajrzymy w zakamarki średniowiecznych klasztorów, słuchając utworów powstałych w klasztorze na Monteserrat i katalońskich zakonach, a także w bliższej nam Kalwarii Zebrzydowskiej.

Śpiewać będzie Katarzyna Wiwer, sopranistka i wokalistka zafascynowana kulturą celtycką. Wykonaniom towarzyszyć będą dźwięki harfy Ireny Czubek - Davidson i fletu Aleksandra Tomczyka. Muzyk zagra też na kornamuzie i gemshornach. Tak niezwykłe wydarzenie warto nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć.

Organizatorzy wydarzenia, czyli Miasto Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury i lokalne parafie zapraszają serdecznie na organowy weekend z doskonałą muzyką!