„Czy można wyobrazić sobie świat bez muzyki? Równie trudno jest sobie wyobrazić muzykę bez jej gatunku jakim jest jazz. Najczęściej kojarzy się z Nowym Orleanem, miejscem gdzie powstał na granicy kultur: zachodnio-afrykańskiej i europejsko-afrykańskiej. Jazz w odróżnieniu od innych gatunków muzycznych daje dużą swobodę i dowolność interpretacyjną i aranżacyjną. Dziś jazz to liczne style, od jazzu nowoorleańskiego, big nad jazzu i swingu, do jazzu symfonicznego, czy jazz rocka.
Jak co roku wielkim wydarzeniem artystycznym, które przyciąga sympatyków, fanów i miłośników jazzu pod Tatry jest Wiosna Jazzowa Zakopane (…).
Historia jazzu w Zakopanem sięga lat 30-ych ubiegłego wieku, który na stałe zadomowił się pod Tatrami za sprawą jesiennych koncertów jazzowych na Kalatówkach. Pierwszy koncert Jazz Camping Kalatówki odbył się w 1959 r. Co roku ta kultowa, jesienna impreza ściąga na jazz session kilka pokoleń polskich muzyków jazzowych. W 2004 roku jazz pojawił się w Zakopanem także w maju w ramach Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej. Wraz z wiosną przybywają pod Tatry najlepsi polscy jazzmani zwycięzcy plebiscytu czytelników miesięcznika Jazz Forum. Nie brakuje też gwiazd z zagranicy.”
Andrzej Kawecki

Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Janusz Muniak, Anna Maria Jopek, Kroke, Leszek Możdżer, Henryk Miśkiewicz, Marek Bałata, Adam Bałdych, Bernard Maseli, Krzysztof Herdzin, Wojciech Karolak, Krzysztof Ścierański, Marek Napiórkowski, Maciej Sikała, Cezary Konrad, Krzesimir Dębski, Aga Zaryan, Grażyna Łobaszewska, JBBO, Marcin Wasilewski, Janusz Olejniczak, Krzysztof Dziedzic, Piotr Wyleżoł, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzysztof Popek, John Betsh, Stanley Breckenridge,Michael “Patches” Stewart Hanka Rybka, to jedni z wielu sław jazzu, którzy wybrali Zakopane na spotkania z jazzem z najwyższej światowej półki.

Archiwum Wiosny Jazzowej Zakopane http://archiwum.zakopane.pl/index.php?strona,menu,pol,turystyka,1630,0,1630,wiosna_jazzowa_zakopane,ant.html