Ondrej Havelka jest absolwentem Wyższej Szkoły Teatralnej Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze (główny przedmiot - aktorstwo), a także w Akademii Sztuk Scenicznych Janáčka w Brnie (kierunek - reżyseria). Po opuszczeniu murów szkoły aktorskiej kolejne sześć lat spędził w Studio Ypsilon, praskim teatrze. Już wkrótce zaczął się regularnie pojawiać w obsadzie filmów oraz spektakli telewizyjnych. Jego aktorska kariera przyniosła mu cztery główne role w filmach fabularnych, i dwie w serialach telewizyjnych.

Po Aksamitnej Rewolucji z 1989 roku, podjął się scenopisarstwa i reżyserii telewizyjnej, i właśnie jako reżyser dokonał inscenizacji trzech musicali teatralnych.
Ondrej był mocno zaangażowany w śpiew, taniec oraz stepowanie jazzu i muzyki popularnej z lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku jeszcze od swoich czasów studenckich. Nagrał sześć albumów wraz z Original Prague Syncopated Orchestra, a także jest autorem scenariusza oraz reżyserem filmu muzycznego traktującego o tym zespole. W roku 1991, na Festiwalu Filmów Telewizyjnych w Montreux, film ten został nagrodzony Srebrną Różą.

Występując w potrójnej roli scenarzysty, piosenkarza oraz reżysera, Ondrej nagrał trzy klipy w roku 1995. Jeden z nich w tym samym roku zdobył Czech Grammy Award, w kategorii Klip Roku. MTV-Latin natomiast zakupiła prawa do rozpowszechniania innego klipu - „Jingle Bells”.

Również w roku 1995, Ondrej założył własną grupę swingową - Melody Makers - i od tego czasu nieprzerwanie z nią występuje.
Czech Grammy Academy w roku 1996 przyznała mu tytuł Jazzmana Roku.