Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które od 2004 roku na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana początkiem maja 2004 roku, gdy Unia Europejska została rozszerzona o kolejnych członków, w tym Polskę. Od tamtej pory, będąc częścią United Europe Jazz Festival, nie tylko upamiętnia tę ważną dla naszego kraju datę, ale przede wszystkim jest okazją do współpracy i prezentacji muzyków z Grupy Wyszehradzkiej. Festiwal oprócz współczesnych akcentów doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku.

United Europe Jazz Festival odbywa się w okresie od końca kwietnia do połowy maja także w miastach: Banska Bystrica (SK), Hradec Kralove (CZ) i Salgotarjan (HU). Dzięki niemu możliwa jest wymiana zespołów jazzowych, wzbogacająca życie kulturalne i społeczne. Tradycją stała się także prezentacja najlepszych polskich jazzmanów – zwycięzców corocznego plebiscytu czytelników miesięcznika Jazz Forum. Od początku zakopiańskiej imprezie towarzyszy i dodaje kolorytu Zlot Pojazdów Zabytkowych. W tym roku nowością będzie „Jazz Miast Partnerskich” z udziałem muzyków z partnerskich miast Zakopanego: Sopotu i Siegen.

Zakopiański festiwal wyróżnia się z pewnością bogatym programem oraz plejadą polskich i zagranicznych gwiazd, które przyciągają miłośników jazzu pod Tatry. W trakcie trzynastu edycji festiwalu gościliśmy artystów m.in. z Ameryki, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Estonii, Włoch i Czech, a byli wśród nich Chris Barber, Enrico Rava, Ondrej Havelka, Stanley Breckenridge, legendarny Golden Gate Quartet, Jacksons Singers, Harriet Lewis, czy też Nigel Kennedy. Polską scenę jazzową reprezentowali m.in. Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Janusz Muniak, Adam Bałdych, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik.

Tak samo magnetyczne jak nazwiska muzyków są również piękne tatrzańskie krajobrazy i budząca się o tej porze roku do życia przyroda.  Z roku na rok przybywa więc fanów jazzu i Zakopanego, a festiwal wciąż się rozwija z myślą o melomanach i wszystkich gościach przybywających pod Tatry na długi majowy weekend.