Szesnaście lat temu grupa polskich, czeskich, węgierskich i słowackich muzyków z pasją zebrała się wokół organizacji festiwalu, którego głównym zamysłem była jedność międzynarodowa oraz kultywacja pięknej muzyki jazzowej. To był początek wielkiego wydarzenia, jakim jest United Europe Jazz Festival, z jego polską edycją – Wiosną Jazzową Zakopane. Teraz, kiedy festiwal nabrał już europejskiej rangi, doszło do jego kolejnej, oficjalnej Inauguracji. Z dniem 30 kwietnia, 16. Wiosna Jazzowa / United Europe Jazz Festival jest już oficjalnie rozpoczęta, a fani jazzu z całego świata zjeżdżają się do stolicy Tatr aby zaznać najlepszych, muzykalnych wrażeń.


Zanim doszło otwarcia festiwalu, odbyło się kilka wydarzeń poprzedzających jazzowe emocje. 30 kwietnia, jako Międzynarodowy Dzień Jazzu, był obchodzony od samego południa w Zakopanem. O godzinie 12:00 wyruszyła Parada Jazzowa, a później, w Hotelu Aries & Spa miał miejsce koncert Stanley Breckenridge Power Set. „Deszcz pada, ale świat nadal jest piękny” - takie słowa usłyszeliśmy od charyzmatycznego lidera zespołu, który poderwał słuchaczy, zachęcając ich nawet do wspólnego śpiewu. Nietrudno było o reakcję publiczności, która chętnie podejmowała motywy znane z największych utworów soulowych i bluesowych. Blisko 140 osób po brzegi wypełniło przestrzeń restauracji hotelowej.

Wieczorem miała natomiast miejsce sama Inauguracja, połączona z koncertem wybitnych talentów jazzowych; Chico Freemana z jego Exotica Trio oraz Mike'a Russella z Józef Eliasz Funky Group. Jeszcze przed występem, Piotr Stelmach - popularny dziennikarz Radiowej Trójki, przywitał ze sceny wszystkich obecnych na w imieniu Burmistrza Miasta Zakopane - Leszka Doruli, który oficjalnie rozpoczął 16. Wiosnę Jazzową Zakopane. Chwilę później scena Kina Sokół wypełniła się muzyką synkopową z najwyższej półki.


Pierwsze na scenie było Exotica Trio z Chico Freemanem jako liderem. Sympatyczny frontman już od pierwszych chwil koncertu urzekał dowcipną interakcją z zakopiańską publicznością, opowiadając anegdoty i dzieląc się źródłami swoich inspiracji. Jego saksofon to praktycznie legenda w świecie jazzu, co czuło się już przy pierwszych taktach jego freejazzowych improwizacji. Towarzyszył mu kontrabas Heiriego Känziga oraz kolekcja egzotycznych instrumentów perkusyjnych Reto Webera. Te ostatnie przyciągały szczególną uwagę, nadając jazzowi kompletnie alternatywnego, etnicznego brzmienia, niekiedy w zupełnie karkołomnym tempie wybijanym palcami zręcznego bębniarza.


Po występie Exotica Trio, na deskach pojawił się Mike Russell w akompaniamencie polskiego Józef Eliasz Funky Group. Koncert wcale nie odbiegał od poprzedzających go tematów spod znaku Chico Freemana. Tym razem gatunkowo muzyka poszła w kierunku funku skrzyżowanego z akcentami gospelowymi. Odpowiedzialna za to była czarująca wokalistka, Mfa Kera. Ta pochodząca z Madagaskaru śpiewaczka zdołała nadać scenie prawdziwie spirytualnego charakteru, dzięki swojej szerokiej modulacji oraz wręcz szamańskiemu rozmachowi. Wtórował jej Mike Russell, którego zapał odzwierciedlał się w fantastycznej gitarze i wdzięcznym uśmiechu na twarzy. Nie należy zapomnieć o polskich muzykach, którzy zdołali perfekcyjnie zharmonizować się zresztą zespołu, tworząc syntetyczną całość z magnetycznym powabem instrumentalnym.

Aż trudno uwierzyć, że to dopiero Inauguracja. Tyle energii na scenie otwierającego koncertu zapowiada wyborną, artystyczną podróż po świecie nowoczesnego jazzu. Wiosna Jazzowa to festiwal rozkwitu, miasta, klimatu i muzycznego geniuszu. Każda osoba, która interesuje się muzyką, jednocześnie kochając widok górskiego pejzażu, powinna przyjrzeć się temu festiwalowi. Zagraliśmy już pierwsze nuty, ale daleko nam jeszcze do epilogu! 

Zapraszamy serdecznie na pozostałe wydarzenia Jazzowego Zakopanego oraz 16. Wiosny Jazzowej Zakopane. Więcej informacji, wraz z pełnym programem na   www.festiwale.zakopane.pl.