Tegoroczną Wiosnę Jazzową rozpocznie otwarta dla wszystkich konferencja prasowa na którą zapraszamy już w ten piątek, 26 kwietnia do Hotelu Aries&Spa o godzinie 15.00. Po konferencji o 15.45, na dobry początek majówki pod Tatrami, wystąpi młody utalentowany muzyk - Michał Przerwa-Tetmajer.

16. WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE / 16 TH UNITED EUROPE JAZZ FESTIVAL to coś więcej niż koncerty, podczas których wstąpią takie gwiazdy jak: Chico Freeman, Mike Russell, Józef Eliasz Funky Group, Stanley Breckenridge, Wojtek Staroniewicz, Kuba Więcek, Laboratorium, Hania Rybka, Marianna Wróblewska, Wojciech Kamiński, Ewa Uryga, Ilona Damięcka, Francesca Bertazzo Hart, czy Krzysztof Kobyliński i Daniel di Bonaventura. To również Zakopane, z górami i wiosenną aurą, gdzie krokusy żyją w symbiozie ze słodkimi nutami muzyki synkopowej. Ulice miasta zanurzą się w niej dzięki kolorowej Paradzie Jazzowej i wydarzeniom Jazzowego Zakopanego. Nie ma innego festiwalu, który by tak umiejętnie łączył górski charakter z wysublimowaną nutą, bo przecież jak mówi sam Zbigniew Namysłowski Góry i jazz wyjątkowo dobrze do siebie pasują.

HOTEL ARIES & SPA to wyjątkowe miejsce w samym centrum Zakopanego nieopodal Krupówek, które od kilku lat gości muzyków naszego wiosennego festiwalu w swych pięknych wnętrzach. Poprzez połączenie kilku stylów: zakopiańskiego, alpejskiego, awangardowych lat 20-tych i artystycznych lat 50-tych, uzyskano spektakularny efekt. Architektura i wystrój obiektu harmonijnie łączą regionalną stylistykę i barwną historię tego miejsca – dawnego Domu Turysty im. Mariusza Zaruskiego, z nowoczesnością i elegancją. Dzięki temu odbywające się tu koncerty są niezwykłym przeżyciem estetycznym nie tylko dla ucha ale również dla oka.

MICHAŁ PRZERWA-TETMAJER gitarzysta jazzowy, wokalista, piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pedagog. W swej twórczości nawiązuje do jazzu, post-rocka, folku, bluesa i ragtime’u. Jest absolwentem Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Policealnego Studium Jazzu im. Henryka Majewskiego w Warszawie. W latach 2008-2017 grał na gitarze w formacji Jazzpospolita, łączącej elementy nu-jazzu i fusion. Już pierwszy album grupy, „Almost Splendid” (2010), został zauważony przez fanów i krytyków, a jego stylistykę i brzmienie porównywano do tak znanych zespołów, jak Jaga Jazzist, Skalpel czy Laboratorium. W sumie nagrali sześć albumów, koncertowali w Polsce, Europie i Chinach. W 2014 roku Michał Przerwa-Tetmajer zarejestrował autorski album „Doktor filozofii”, a w 2016 roku, wspólnie z zespołem Niskie ciśnienie, „Dla domu i ogrodu”. Najnowsza płyta Michała Przerwy-Tetmajera, „EP Dwa czy jeden?” (sierpień 2018), ukazuje nowy kierunek jego muzycznych zainteresowań. Znalazły się na niej bezpretensjonalne, nastrojowe piosenki napisane przez artystę do własnych tekstów – w utworze tytułowym towarzyszy mu wokalistka Agata Szocińska. Projekt ten był prezentowany na Opole Songwriters Festival, TEDxWarsaw, ArtFest w Tarnowie oraz w warszawskiej Otwartej Pracowni. 

Michał Przerwa-Tetmajer – gitara akustyczna, śpiew

Więcej informacji, wraz z pełnym programem Jazzowego Zakopanego i Wiosny Jazzowej na stronie www.festiwale.zakopane.pl/2019/wiosna-jazzowa

Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem”

Zapraszamy, wstęp wolny!