Oblicza atmosferyczne wiosennej majówki bywają bardzo nieprzewidywalne, wystawiając wytrwałość muzyków festiwalu na sporą próbę. Jednak optymizm słuchaczy, połączony z żywiołową muzyką zespołu Funny Fellows nie stanął na przeszkodzie Paradzie Jazzowej i nadał jej prawdziwie słonecznego nastroju, pomimo padającego deszczu.


30 kwietnia cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Jazzu - gatunku, który zmienił muzykę na zawsze. Wydarzenia, festiwale, koncerty – tego dnia niemal każde miejsce na mapie staje się sceną doskonałej muzyki jazzowej. Nie inaczej jest z Zakopanem, gdzie odbywa się szesnasta edycja festiwalu Wiosna Jazzowa, w akompaniamencie projektu Jazzowe Zakopane, otwierającego ulice miasta na wyborną muzykę jazzową. Wszystkiemu patronuje oczywiście UNESCO, będące inicjatorem całego święta.


Zarówno w związku z inauguracją 16. Wiosny Jazzowej Zakopane / United Europe Jazz Festival, jak i obchodami International Jazz Day, przez zakopiańskie ulice przejechała kolorowa Parada Jazzowa. Wyjeżdżając w samo południe spod kościoła św. Krzyża na ulicy Zamoyskiego, korowód klasycznych samochodów i automobili przejechał ulicami miasta na Krupówki. Tam zatoczył koło, kończąc swoją trasę na Placu Niepodległości. Widok klasycznych, niekiedy zupełnie niekonwencjonalnych pojazdów to nie była jedyna atrakcja, która zwróciła uwagę tłumnie zebranych przechodniów. Na czele Parady stanął słowacki zespół Funny Fellows, przywołując klimat wyjęty z Nowego Orleanu lat 30. Swingujące rytmy skłoniły nawet zebranych widzów tańca w rytm trąbki i puzonu. 


Parada Jazzowa to tylko przedsmak tego co czeka nas przez kilka następnych festiwalowych dni- koncertów w Hotelu Aries & Spa oraz występów największych gigantów sceny jazzowej w Kinie Sokół. Zagrają dla nas m.in. Chico Freeman, Mike Russell, polskie Laboratorium i niemieckie SI FOUR BAND. Nie możemy też zapomnieć o fantastycznych wydarzeniach towarzyszących w ramach Jazzowego Zakopanego. 

Zapraszamy serdecznie na pozostałe wydarzenia Jazzowego Zakopanego oraz 16. Wiosny Jazzowej Zakopane. Więcej informacji, wraz z pełnym programem na  www.festiwale.zakopane.pl.