Od czasu powołania International Jazz Day, czyli Międzynarodowego Dnia Jazzu 30 kwietnia, Zakopane co roku bierze udział w tym wydarzeniu, rozkwitając piękną muzyką synkopową. We współpracy z Polskim Komitetem ds. UNESCO i Herbie Hancock Institute of Jazz, 16. Wiosna Jazzowa świętuje razem z całym Światem wielki jubileusz, którego głównym zamysłem jest uniwersalne zjednoczenie pod egidą najlepszej muzyki jazzowej.

Z tej okazji w samo południe zapraszamy na Paradę Jazzową ulicami miasta oraz popołudniowe i wieczorne koncerty.

To jeden z powodów, dlaczego o stolicy Tatr mówi się w kategorii ośrodka kultury znanego na całym świecie. Uczestnictwo w międzynarodowych obchodach Dnia Jazzu otwiera scenę 16. Wiosny Jazzowej Zakopane / United Europe Jazz Festival na występy wybitnych muzyków, znanych nie tylko w świecie jazzu, ale również na globalnej scenie muzycznej.

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu rozpoczną się oczywiście w uroczysty sposób. O godzinie 12:00, kolorowa Parada Jazzowa przejedzie ulicami miasta Zakopane, ze słowackim zespołem Funny Fellows na jej czele. To prawdziwie wyjątkowe widowisko, będące od wielu lat tradycją festiwalu. Dzięki niemu ulice miasta roztańczą się w rytm skocznej muzyki jazzowej, dołączając do wesołej kohorty paradnej.  


To oczywiście będzie dopiero wprowadzenie do zróżnicowanych atrakcji czekających na nas przy okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu. O godzinie 17:00, Hotel Aries & Spa ugości prawdziwego giganta muzyki jazzowej, docenionego pianistę i wokalistę, Stanleya Breckenridge'a. Ta wybitna postać zaprezentuje utwory własne, standardy jazzowe a także kilka polskich kompozycji. Towarzyszyć mu będzie Teofil Lisiecki (legendarny Jazz Band Ball Orchestra) oraz Krzysztof Dziedzic.


W ramach oficjalnej Inauguracji Wiosny Jazzowej, na scenie zakopiańskiego Kina Sokół staną kolejne gwiazdy twórczości jazzowej. Od godziny 19:00 zaprezentuje się fenomenalny Mike Russell razem z Józef Eliasz Funky Group. Takie połączenie ukaże na scenie najwyższą jakość jazzu w stylu George'a Bensona i B.B. Kinga. Zaraz po nich pojawi się nie kto inny, jak Chico Freeman, prawdziwy wirtuoz saksofonu, który ze swoim Exotic Trio przypieczętuje wielkie znaczenie Międzynarodowego Dnia Jazzu w sercu każdego melomana.Ten wieczór da początek kolejnym wydarzeniom 16. Wiosny Jazzowej / United Europe Jazz Festiwal. Przed nami występy takich legend, jak polskie Laboratorium, Ewa Uryga z songami Mahalii Jackson, Leszek Kułakowski z repertuarem Krzysztofa Komedy oraz Staroniewicz North Park z norweskim puzonistą – Erikiem Johannessenem.

Bilety na największe koncerty są dostępne na www.bilety24.pl oraz w miejscach stacjonarnych – Kinie Sokół i punktach informacyjnych Zakopanego. Zapraszamy serdecznie. Z każdym dniem festiwalu udowadniamy prawdziwość słów Zbigniewa Namysłowskiego:  Góry i jazz wyjątkowo dobrze do siebie pasują.

Więcej informacji, wraz z pełnym programem Jazzowego Zakopanego i Wiosny Jazzowej na stronie www.festiwale.zakopane.pl/2019/wiosna-jazzowa

Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem”