Bułgarski zespół „Bistritsa” powstał w 1949 r., a swoją nazwę zaczerpnął od wsi, w której mieszkają jego członkowie. Położona jest ona w regionie Szopłuk, 15 km od stolicy kraju, Sofii, w pobliżu masywu Witosza z najwyższym szczytem Cherni Vrah (2290 m n.p.m.).

Od początku działalności grupa skupia się na prezentowaniu unikatowej tradycji bułgarskiego białego śpiewu. Przez lata nagradzana na festiwalach folklorystycznych w Europie i na świecie, została także doceniona przez zagraniczne stacje telewizyjne, które nakręciły o niej filmy (m.in. BBC, Japońska Telewizja Narodowa) oraz UNESCO (tytuł „Arcydzieła Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości” dla części zespołu, starszych kobiet występujących jako „Bistritsa Babi”, śpiewających archaicznym białym śpiewem stare bułgarskie pieśni z regionu Szopłuk). Grupie wokalnej i tanecznej towarzyszy orkiestra, która gra na tradycyjnych instrumentach takich jak dudy, rebec, sześciostrunowa pandora, flet i akordeon.

Na zakopiańskim Festiwalu „Bistritsa” zaprezentuje pieśni towarzyszące odbywającemu się na wiosnę rytuałowi przejścia dziewcząt z wieku dziecięcego w wiek kobiecy oraz elementy zwyczajów weselnych z Bistricy.