Zespół „Crvena Stijena” działa od 2006 r. przy Stowarzyszeniu Kulturalno-Artystycznym o tej samej nazwie. Nazwa pochodzi od Czerwonej Skały, jaskini położonej wśród wzgórz Velje Brdo, które okalają stolicę państwa – Podgoricę.

Zespół powstał z inicjatywy znanego czarnogórskiego etnologa, Drasko Savkovicia i pomimo krótkiego czasu istnienia, wziął już udział w znaczących europejskich festiwalach folkloru, m.in. w Rumunii, Turcji, Bułgarii, Serbii i Polsce.

Czarnogóra zachwyca nieprzewidywalną, piękną i okrutną przyrodą – ona też inspiruje członków zespołu. Znaczną większość terytorium Czarnogóry zajmują góry – Durmitor i Lovćen oraz czarnogórska część Gór Północnoalbańskich z najwyższym szczytem Zla Kolata (2534 m n.p.m.) – wszystko to pasma leżące w Górach Dynarskich. Stała obecność gór w życiu Czarnogórców odzwierciedlona jest także w ich folklorze muzycznym, co będziemy mieli okazję zobaczyć podczas zakopiańskiego Festiwalu. Goście z południa Europy zaprezentują m.in. narodowy czarnogórski taniec „Cronogorsko Oro”, stanowiący połączenie tańca, śpiewu i narracji, które oddają hart ducha ludzi Czarnogóry oraz opowiadają o ich twardym, ubogim życiu.