Grupa powstała w 1982 r. w hiszpańskiej Estremadurze z założeniem odrodzenia lokalnej tradycji muzycznej, wkrótce jednak jej członkowie rozpoczęli badania nad folklorem także innych regionów kraju. Przez lata gromadzili materiał muzyczny i elementy tradycyjnych osiemnastowiecznych strojów, znanych z malarstwa Francisco Goi.

Zespół brał udział w wielu hiszpańskich i międzynarodowych festiwalach folkloru, podczas których zwracał uwagę oryginalnym programem, zawierającym nie tylko pokazy tańca, ale także hiszpańskie zwyczaje związane z winobraniem, żniwami i pielgrzymkami.

Goście z Hiszpanii w trakcie swoich występów wielokrotnie zmieniają stroje, co ukazuje rozmaitość tańców w ich repertuarze. Podczas tegorocznego zakopiańskiego Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich zobaczymy program złożony z tańców z Andaluzji i Estremadury (m.in. bolero, rondeña, jota, fandango). Jako że siedzibą zespołu jest Madryt, nie zabraknie też tańców ze stolicy oraz innych miast regionu, nad którymi góruje pasmo Sierra de Guadarama z najwyższym szczytem Peñalara (2430 m n.p.m.).