Słynny peruwiański skrzypek, związany z regionem Ayacucho, po raz drugi w karierze przyjedzie na Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (pierwszy raz w 2006 r.), aby zaprezentować swoje umiejętności akompaniatorskie i interpretacyjne podczas wykonania tradycyjnej muzyki peruwiańskiej...

Miasto Ayacucho znajduje się w peruwiańskich Andach i położone jest na wysokości 2752 m n.p.m. Jest stolicą prowincji Huamanga i całego regionu Ayacucho.

Szczególnie wiele inspiracji w rozwoju swojej drogi twórczej Andrés Lares León czerpał z tradycji muzycznych ludów Valle de Sondondo. W Zakopanem posłuchamy tradycyjnych tańców Indian Peru, które zostały wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, m.in. „Tańca z nożyczkami”. Jest to rytualny taniec Indian Quechua, mieszkających w środkowo-południowej części Peru, wykonywany podczas pory suchej w najważniejszych momentach kalendarza rolniczego. Jego nazwa pochodzi od atrybutu trzymanego przez każdego z tancerzy w prawej dłoni – pary żelaznych, błyszczących prętów. Podczas tańca tancerz wraz ze skrzypkiem i harfistą formuje drużynę (cuadrilla), która stanowi reprezentację danej wsi lub wspólnoty. Drużyny stają następnie do rywalizacji, która może trwać nawet 10 godzin i wymaga dużej odporności psychicznej oraz doskonałych umiejętności tanecznych.