Zespół Lipniczanie działa od 1969 roku w Lipnicy Wielkiej. Grupa kultywuje i propaguje tradycyjny folklor regionu Pogórza Sądeckiego, dbając o zachowanie swej rodzimej kultury w autentycznej formie. Pogórzanie Sądeccy to grupa ściśle związana z całym Pogórzem Karpackim, której kultura łączy w sobie elementy góralskie występujące w regionach karpackich z elementami rolniczej kultury Małopolski, szczególnie zaś z kulturą Krakowiaków Wschodnich. Zespół posiada bogaty i zróżnicowany repertuar, na który składają się m.in. takie programy jak: Idą draby, Obigrowka u Swatowskiego i sprzedawanie rózgi, czy też Betlejem Polskie L. Rydla.

W Zakopanem podczas festiwalowego konkursu Lipniczanie zaprezentują widowisko pt. „Na Jędrzeja w chacie”, które nawiązuje do zwyczajów i zabaw związanych z dniem św. Andrzeja. Według dawnych wierzeń wigilia tego dnia sprzyjała wróżbom o charakterze matrymonialnym, a sny przyśnione w noc z 29 na 30 listopada posiadały proroczą moc. Szczególną wagę do wróżb przywiązywały panny na wydaniu, chcąc dowiedzieć się jak wyglądają ich szanse na zamążpójście, kim będzie przyszły mąż jak będzie wyglądał.

Akcja przygotowanego przez Lipniczan widowiska rozgrywa się w chałupie u gospodarza Jędrzeja. W andrzejkowy wieczór spotykają się najpierw młode dziewczęta i w rówieśniczym gronie rozpoczynają wróżby dotyczące matrymonialnej przyszłości. Następnie w gości przychodzą sąsiedzi: kumy, gospodarze i młodzi parobcy, by złożyć solenizantowi życzenia. Rozpoczyna się biesiada i wspólna zabawa, której towarzyszą tradycyjne śpiewy i tańce, wśród nich te najbardziej typowe dla regionu Pogórza Sądeckiego, jak: polka starej baby, nasza polka, krzyżak, oberek, drąg i polka z przyśpiewkami.

Zespół Lipniczanie wystąpi w kat. I – zespołów tradycyjnych.