Grupa powstała w 2007 r. w Miercurea-Ciuc, stolicy okręgu Harghita, położonego w Transylwanii (Siedmiogrodzie) w Rumunii i zamieszkałego w większości przez Węgrów. Region ten, zwany Szeklerszczyzną, położony jest pośród gór – najważniejsze pasma to Góry Bihorskie i Rodniańskie, a najwyższy szczyt w okolicy to Harghita Madaras (1801 m n.p.m.).

Zespół działa przy Szkole Sztuki Ludowej Okręgu Harghita, która popularyzuje muzykę, taniec, rzemiosło i balet. Jego członkowie promują archaiczne formy węgierskiej muzyki ludowej, którą traktują nie jak hobby, ale nieodłączny element wyznaczający ich styl życia. Dzieje się to w trakcie organizowanych przez nich festiwali, prezentacji, warsztatów, obozów i treningów.

Wielokulturowy charakter Transylwanii doskonale widoczny jest w dziedzictwie muzycznym regionu. Przez stulecia współżycia różnych grup etnicznych na tym terenie wytworzyła się szczególna muzyczna symbioza, w której najbardziej wyraziste są wpływy węgierskie, rumuńskie i romskie. Właśnie te wpływy grupa „Köpice” zaprezentuje na deskach zakopiańskiej sceny festiwalowej w tańcach męskich i w parach: rumuńskich z Bonchidy (rum. Bonțida), węgierskich z Válaszút (rum. Răscruci) oraz romskich z Ördöngösfüzes (rum. Fizeşu Gherlii).