Zespół „Váh” obchodzi w tym roku 35-lecie swojej działalności. Związany jest z położonym nad rzeką Váh Liptowem – jednym z najbardziej malowniczych regionów Słowacji, otoczonym Tatrami (Wysokimi i Zachodnimi oraz Niskimi), Górami Choczańskimi oraz Wielką Fatrą. Powstał z założeniem ochrony folkloru muzycznego środkowego Liptowa i sąsiednich regionów oraz tańców pochodzących z innych części Słowacji, jak Orawa, Spisz czy Horehronie.

Prowadzony jest przez dwie artystki-choreografki – Miroslavę Palanovą i Márię Palashyovą, posiada własną orkiestrę. Obecnie działa przy słowackiej Akademii Sił Zbrojnych. W ciągu swojej działalności „Váh” wielokrotnie triumfował podczas krajowych i zagranicznych festiwali folklorystycznych, m.in. na Węgrzech, w Szwecji, w Polsce, Włoszech, Portugalii czy Francji.

W Zakopanem sąsiedzi z Liptowskiego Mikulasza spod Tatr Zachodnich zaprezentują program „Z tej Šuňavskej krčmičky” (tańce ze wsi Šuňava) oraz „Do skoku a do krutu nad tou Vyšnejsou” (tańce z Liptovských Sliačov).