Podczas Festiwalu oglądać można ciekawe wystawy fotografii, dziecięcych plakatów, unikatowej rzeźby w szkle oraz festiwalowych pamiątek. 

Pierwsza z nich, złożona z przypominających historię Festiwalu archiwalnych i współczesnych fotografii, zatytułowana jest „Święto górali świata”, a otwarta została 5 sierpnia w siedzibie Ministerstwa Kultury w Warszawie. Z kolei w Zakopanem odbywają się aż cztery wystawy. Pierwsza to dziecięce plakaty festiwalowe nadesłane na coroczny konkurs eksponowane na tablicach w Parku Miejskim, druga prezentująca prace laureatów konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru” znajduje się poniżej oczka wodnego przy ul. Krupówki. Z kolei rozpięta pod arkadami na Placu Niepodległości wystawa „Barwy festiwalu” to fotografie wykonywane przez Jolantę Flach, dziennikarkę i fotoreporterkę Tygodnika Podhalańskiego” na przestrzeni 20 lat. 

W willi Czerwony Dwór, przy ul. Kasprusie 24, można podziwiać wystawę "Góry w szkle Henryka Trebuni-Tutki. Unikatowe podhalańskie rękodzieło". Prezentuje ona rzeźbę w szkle - rzemiosło unikatowe na skalę Polski i Europy, ponieważ wykonywane obecnie przez jednego tylko artystę Henryka Trebunię-Tutkę. Natomiast druga część wystawy przybliża historię Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich gromadząc pamiątki z festiwalowego archiwum oraz materiał audio-wizualny.