W sobotę w sali obrad Urzędu Miasta Zakopane odbyła się konferencja naukowa pod hasłem: "Taniec w kulturze". Dziewięciu prelegentów z różnych krajów wygłosiło swoje referaty. Wśród nich można było usłyszeć o wielu aspektach związanych z tańcem w kulturze ludowej. Konferencję poprowadziły Maria Baliszewska i przewodnicząca festiwalowego jury dr Bożena Lewandowska.

Taniec to jeden ze sposobów wyrażania przez człowieka emocji i uczuć, a także jeden z najstarszych sposobów komunikowania się. Stąd nie będzie wielkiej przesady w stwierdzeniu, że towarzyszył człowiekowi od zawsze. Jako forma sztuki wydaje się być bardziej pierwotny niż inne przejawy artystycznej aktywności człowieka, gdyż własne ciało jest tu narzędziem ekspresji, bowiem podstawowym elementem tańca jest ruch. Jako zjawisko społeczne i kulturowe zmieniał się na przestrzeni wieków, zmieniały się, role i funkcje tańca. Różnorodność form tanecznych trudna jest do wyobrażenia, a perspektywa historyczna trudność tę dodatkowo pogłębia. Warto jednak poznać bliżej piękno tańca choćby na wybranych przykładach oraz jego miejsce w tradycji, której jest częścią.

Podczas konferencji zaprezentowana została publikacja "Kulturowe wymiary pogranicza" pod redakcją Bożeny Lewandowskiej. Jest to zbór prac dot. pogranicza, które pierwotnie rozumiane w znaczeniu terytorialnym, rozpatrywane jest od wielu lat w aspekcie kulturowym.