28 stycznia w Urzędzie Miasta Zakopane rozdane zostały nagrody laureatom trzeciej edycji konkursu fotograficznego „Żywioł Folkloru” zorganizowanego w ramach 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przez Burmistrza Miasta Zakopane. Główną nagrodę w kategorii I dla akredytowanych dziennikarzy i fotoreporterów zdobyła Regina Korczak-Watycha z Zakopanego, a w kategorii II dla publiczności - Arkadiusz Wesołowski z Krakowa.

Nagrody wręczył Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Wiktor Łukaszczyk wraz z Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beatą Majcher, Dyrektor Festiwalu Joanną Staszak oraz Dyrektor Artystyczną Festiwalu Agnieszką Gąsienicą Giewont.

Ideą konkursu jest ukazanie piękna folkloru górali z różnych regionów świata oraz promocja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Organizatorzy pragną w ten sposób zachęcić dziennikarzy, fotoreporterów oraz publiczność do uczestnictwa w tym wydarzeniu oraz docenienia jego walorów estetycznych. Efektem kolejnych edycji jest piękna plenerowa wystawa prezentowana do tej pory na Placu Niepodległości i na ul. Krupówki. Wydrukowane w dużym formacie zdjęcia laureatów są wspaniałą wizytówką Festiwalu. Dodatkowo w ramach wystawy prezentowana jest także ekspozycja festiwalowych zdjęć zwycięzcy w kategorii I. Do tej pory byli to Małgorzata Falecka (2015r.) i Marcin Szkodziński (2016r.).

Z roku na rok zainteresowanie konkursem rośnie. Podczas ostatniej edycji przybyło zwłaszcza zgłoszeń w kategorii I. Zdjęcia na trzecią edycję nadesłali uczestnicy z różnych stron Polski - z Zakopanego, Warszawy, Krakowa, Sopotu, Słupska, Szczecina, Kielc, Nowego Sącza i Marek. Patronami medialnymi i fundatorami dodatkowych nagród od pierwszej edycji konkurs są: Tygodnik Podhalański, Zakopiec.info, magazyn Press.

W tym roku 68 fotograficznych prac oceniało jury w składzie:
- Agnieszka Nowak-Gasienica, Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane
- Bartłomiej Jurecki Tygodnik Podhalański, fotograf
- Robert Urbański Zakopiec.info, fotograf
- Joanna Staszak, Dyrektor Festiwalu
- Agnieszka Gąsienica Giewont, Dyrektor Artystyczna Festiwalu
- Anna Karpiel-Semberecka, Kierownik Biura Prasowego

Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

W kat. I Akredytowani dziennikarze i fotoreporterzy

Nagroda: Regina Korczak-Watycha, Zakopane (za zestaw zdjęć)

Wyróżnienie: Dariusz Jonek, Zakopane (za zestaw zdjęć)

Wyróżnienie oraz roczną prenumeratę Tygodnika Podhalańskiego ufundowaną przez Tygodnik Podhalański: Piotr Korczak, Zakopane (za zdjęcie nr 2)

Wyróżnienie Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Doruli: Magdalena Pomierska, Warszawa (za zdjęcie nr 4)

Wyróżnienie Dyrektor Artystycznej Festiwalu Agnieszki Gąsienicy Giewont: Magdalena Pomierska, Warszawa (za zdjęcie nr 3)

W kat. II Publiczność

Nagroda: Arkadiusz Wesołowski, Kraków (za zestaw zdjęć)

Wyróżnienie oraz nagrodę ufundowaną przez portal Zakopiec.info: Jan Markiewicz, Kraków (za zestaw zdjęć)

Wyróżnienie Zastępcy Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszki Nowak-Gąsienicy: Barbara Polańska, Sopot (za zdjęcie nr 3)

Wyróżnienie Dyrektor Festiwal Joanny Staszak: Karolina Barciszewska-Kozioł, Nowy Sącz (za zdjęcie nr 4)

Gratulujemy gorąco Laureatom, a wszystkich już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Konkursu „Żywioł folkloru” w czasie 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się w dniach 17-25 sierpnia w Zakopanem.