W środkowej części Albanii, która dzieli się na trzydzieści sześć okręgów administracyjnych, znajduje się okręg Berat. Swoją nazwę zaczerpnął od jednego z piękniejszych bałkańskich miast zwanego także „miastem tysiąca okien”. Wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto jest centrum kulturalnym regionu i popularnym ośrodkiem turystycznym Albanii. Swoje korzenie Berat ma jeszcze w starożytności. To stosunkowo niewielkie miasto (liczy ok. 45 tys. mieszkańców) leży nad wypływającą z albańskiej części Epiru rzeką Osum. Na wschód od miasta rozciąga się Park Narodowy Tomorr, na terenie którego znajduje się najwyższy szczyt regionu [2416 m n.p.m].

W tej pełnej malowniczych widoków i zabytków (Berat nazywane jest „miastem muzeum”), z prawdziwej pasji i miłości do lokalnej tradycji, powstało stowarzyszenie „Qypyrllinjtë e Roshnikut”. Oficjalną datą rozpoczęcia działalności zespołu jest 2009 rok, jednakże jego członkowie uznają za swoje początki rok 1965, kiedy to po raz pierwszy powołano w Berat lokalny zespół muzyczny.

„Qypyrllinjtë e Roshnikut” ma w swoich szeregach śpiewaków, instrumentalistów i tancerzy, dzięki którym możliwe jest oddanie bogactwa lokalnego folkloru. Wszyscy członkowie zespołu działają, jako wolontariusze, często są to członkowie rodzin od wielu lat przekazujących sobie dziedzictwo regionalnego folkloru i starających się dbać o jego przetrwanie.

Podczas MFFZG będzie można usłyszeć unikalne przykłady bałkańskiego folkloru, w tym także albański śpiew izopolifoniczny, wpisany na Listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Członkowie zespołu zaprezentują na scenie zarówno tańce, jak i tradycyjny śpiew oraz utwory instrumentalne. 

Zespół zaprezentuje się w kategorii I - tradycyjnej.