W stolicach europejskich państw zazwyczaj tętni życie, zabytkowe budowle przyciągają turystów, liczne instytucje kultury dbają o najbardziej wymagających koneserów sztuki… nie każde stołeczne miasto może oprócz tego wszystkiego pochwalić się znajdującymi się tuż obok pięknymi górami. Bułgarska Sofia ma to szczęście i leży w cieniu łagodnego, pokrytego lasami pasma górskiego Witosza. Park narodowy, do którego można dojechać miejskim autobusem daje wytchnienie mieszkańcom miasta, a najwyższy szczyt- Czarny Wierch (2290 m n.p.m.) gwarantuje przepiękne widoki każdego dnia.

Właśnie z Sofii pochodzi najstarszy w Bułgarii amatorski zespół folklorystyczny „Sredetz” założony prawie osiemdziesiąt lat temu przez grupę młodych miłośników folkloru. Dzięki pasji i poświęceniu pierwszych kierowników zespołu (Jordan Sokolov i Dimitar Dimitrov) udało się osiągnąć najwyższy poziom wśród tego rodzaju grup. Obecnie zespół jest uznawany za jedną z najlepszych grup folklorystycznych w kraju i swoją działalnością wyznacza trudne do osiągnięcia standardy. Podczas długiej historii grupy „Sredetz”, jej członkowie występowali na scenach całego świata zdobywając liczne nagrody na festiwalach oraz to, co cieszy najbardziej, czyli uznanie widzów.

W trakcie tegorocznego MFFZG zespół zaprezentuje program oparty na folklorze trzech regionów Bułgarii. Widzowie zobaczą artystyczną interpretacje tańców trackich, szopskich oraz z północy kraju. Na uwagę zasługują nie tylko tradycyjne tańce charakterystyczne dla wspomnianych regionów, ale także wykonane z ogromną dbałością o szczegóły wielobarwne stroje i instrumenty. Ostatnią część programu stanowić będzie „część szopska”, czyli folklor z rodzinnych stron członków zespołu.

Zespół zaprezentuje się w kategorii III - stylizowanej.