Ponad 17 tysięcy wysp i wysepek, co najmniej 150 wulkanów (w większości aktywnych), około 300 grup etnicznych, ponad 250 języków, 4 wielkie religie i mnóstwo lokalnych wierzeń… te liczby powinny przynajmniej częściowo oddać specyfikę kraju, jakim jest Indonezja. Zróżnicowanie geograficzne, przyrodnicze i etniczne tego archipelagu czyni go miejscem niezwykle interesującym pod każdym względem.

Jednym z regionów Indonezji jest prowincja Jawa Zachodnia ze stolicą w Bandung. Jest to najbardziej uprzemysłowiona i najludniejsza prowincja kraju. W założonym przez holenderskich osadników Bandung rozpoczęła się niezwykła przygoda 35 młodych osób. Nastolatkowie wyruszyli w 2004 roku do Europy z projektem kulturalnym „Expand The Sound of Angklung (ESA)”. Angklung- idiofon bambusowy, jest tradycyjnym instrumentem indonezyjskim. Proces jego wytwarzania od momentu ścinania bambusa aż do wydania pierwszego dźwięku jest regulowany przez przekazywane z pokolenia na pokolenie normy. Sama budowa instrumentu złożonego z wielu bambusowych rurek ma znaczenie symboliczne i oznacza wspólnotę i harmonię w społeczeństwie.

Gdy młodzi Indonezyjczycy dotarli do celu okazało się, że sponsor podróży wycofał środki. Dzięki szczęśliwym zrządzeniom losu i życzliwości wielu osób, młodzież dokończyła podróż dając koncerty w sześciu krajach i zdobywając nagrody na festiwalach folklorystycznych (w tym na MFFZG). Na podstawie tej podróży powstała książka i kręcony jest film. Na potrzeby filmu, w tym roku podróż zostanie odtworzona przez wybrany na drodze castingu zespół. Ponieważ jednym z etapów wyprawy jest Zakopane i MFFZG, w tym roku także będziemy mogli zobaczyć grupę grającą na angklungach.

Zespół zaprezentuje się w kategorii III - stylizowanej.