W środkowo - zachodniej części Meksyku znajduje się stan Jalisco. Jego stolicą jest jedno z bardziej znanych meksykańskich miast, założona przez hiszpańskich najeźdźców w XVI wieku, Guadalajara. Historia tego regionu rozpoczyna się jednak wiele wieków przed hiszpańską konkwistą. Pierwsze osady na terenie dzisiejszego Jalisco powstały prawdopodobnie 10 tysięcy lat temu.

Jalisco jest regionem górzystym, a najbardziej znanym pasmem górskim biegnącym przez te tereny są góry Sierra Madre Occidental będące częścią Kordylierów. Znajdują się tu również wulkany Nevado de Colima, Colima i wulkan o znajomo brzmiącej dla koneserów mocniejszych trunków nazwie Tequila. Fauna i flora Jalisco są niezwykle zróżnicowane, a ich bogactwo jest chronione w obrębie rezerwatu Sierra de Manantlan. Jalisco jest także rozwinięte pod względem gospodarczym i turystycznym.

Ten atrakcyjny pod wieloma względami obszar jest miejscem powstania zespołu Ballet Folklorico de occidente corazon de Jalisco (1994 r.). Dzięki entuzjastycznie nastawionej do lokalnego folkloru grupie młodych mieszkańców Guadalajary powołano do życia zespół prezentujący tradycje Jalisco i innych meksykańskich regionów. Repertuar grupy jest bardzo bogaty i odnosi się do prehiszpańskich tradycji Azteków zamieszkujących Jalisco. Przyciągające wzrok, wielobarwne i bogate stroje oraz często nieznane europejskim widzom instrumenty muzyczne będą towarzyszyły tradycyjnym tańcom Nayarit i Yucatan. Tańce te to swoista opowieść nawiązująca do mitologicznej historii początków azteckiego świata. Podczas tegorocznego MFFZG będzie można zobaczyć m. in. mityczną walkę boga słońca Huitzilopochtli z jego „księżycową” siostrą Coyolxauhqui.

Zespół zaprezentuje się w kategorii III - stylizowanej.