Na dalekiej Syberii, tuż przy granicy rosyjsko mongolskiej, rozciąga się górzysta kraina- Buriacja. Najniższym punktem tego terenu jest tafla jeziora Bajkał (456 m n.p.m.) a najwyższe wzniesienie, czyli szczyt Munku-Sardyk (pasmo górskie Sajan Wschodni) sięga 3491 m n.p.m. Wśród rozległych lasów, między głębokimi kotlinami i majestatycznymi szczytami Wschodniego Sajanu leży miasto Zakamieńsk, stanowiące centrum regionu zakamieńskiego. Pomiędzy nim, a oddalonym o 95 km Ułan Ude ulokowana jest wieś Ulekczin, zamieszkiwana przez przedstawicieli pięciu buriackich rodów: haiho, khatahiny, khasiny, khonhoodory i shoshoolohi. Stamtąd pochodzi zespół folklorystyczny „Terengi” założony w Wiejskim Domu Kultury w 1999 roku.

Dwunastoosobowe grono entuzjastów lokalnego folkloru zebrało się, aby poznawać pieśni ulekczińskich rodów i występować przed sąsiadami. Obecnie do zespołu należą zarówno młodzi jak i starsi mieszkańcy Ulekczinu. Młodzież wraz z kierownikiem zbiera buriackie pieśni od najstarszych członków społeczności.

Zespół uczestniczy w krajowych i międzynarodowych festiwalach i konkursach oraz w każdej organizowanej przez Wiejski Dom Kultury imprezie. Przy zespole działa klub „Gosposia”, w którym rozwijane są pasje rękodzielnicze i kulinarne jego członków. „Gosposia” zapewnia także tradycyjne stroje szyte lub odrestaurowywane dla członków zespołu. Dzięki temu zespół jest w stanie prezentować zarówno muzyczną i taneczną część zwyczajów regionu, jak i jego tradycje kulinarne oraz rękodzieło.

Wielokrotnie nagradzany Zespół Folklorystyczny „Terengi” podczas MFFZG przedstawi program zatytułowany „Uhai nair - Święto rodów” odnoszący się do letniego święta złożonego z rozbudowanych obrzędów ku czci świętych miejsc, tradycyjnych zawodów sportowych „Eryn hurban naadan- Trzy męskie gry” (walka, wyścigi konne, strzelanie z łuku) oraz zabaw i zawodów śpiewaczych.

Zespół zaprezentuje się w kategorii II - artystycznie opracowanej.