Kiedyś znany ośrodek górniczy i hutniczy- „Żelazne Serce Europy”, obecnie cel turystycznych wędrówek. Jeden z najbardziej popularnych słowackich regionów- Gemer. Najwyższym szczytem tej górzystej krainy jest mierząca 1476 m n.p.m. Stolica. Bogata historia regionu i przyrodnicze walory okolicznych parków narodowych (Słowacki Raj i Płaskowyż Murański) uczyniły Gemer miejscem niezwykłym. Z jednej strony mamy możliwość zwiedzania średniowiecznych zabytków (np. romański kościół w Rimavskich Janovcach, gotycki zamek Krásna Hôrka) z drugiej możemy podziwiać charakterystyczną tradycyjną zabudowę- na północy drewnianą, na południu murowaną, z białymi kolumnadami podcieni.

Do tego wszystkiego należy dodać, że Gemer znajdował się przez pewien czas pod panowaniem węgierskim i że nie oparł się wpływom tureckim. W takim miejscu, na styku wielu kultur ukształtował się folklor, który zainspirował do działania grupę Dolina. Członkowie istniejącego od 1997 roku zespołu zajmują się gromadzeniem i ochroną zachowanych elementów gemerskich tradycji. Grupa stara się ocalić od zapomnienia i pokazać szerokiej publiczności wszelkie przejawy lokalnego folkloru, począwszy od tańców i strojów, na rozbudowanych obrzędach kończąc.

Zespół Dolina występował na wielu imprezach i festiwalach folklorystycznych, ciesząc się uznaniem jurorów i widzów. W tym roku na MFFZG grupa zaprezentuje bogaty program oparty na obyczajach weselnych Gemeru. Zobaczyć będzie można m.in. widowiskowy taniec ze świecami.

Zespół zaprezentuje się w kategorii I - tradycyjnej.