Podczas tegorocznego MFFZG będzie można zobaczyć występy górali zamieszkujących Amerykę Północną, przede wszystkim okolice Chicago. Nie chodzi jednak o przedstawicieli rdzennej ludności USA, lecz o członków zespołu młodzieżowego „Siumni”, będącego zespołem reprezentacyjnym Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Grupa działa w Chicago od 2001, zrzeszając zarówno młodzież z Podhala, jak i urodzoną już w USA.

Celem zespołu jest przede wszystkim kultywowanie podhalańskich tradycji, folkloru i gwary oraz prezentowanie ich szerokiej publiczności złożonej z mieszkających w USA miłośników folkloru. Grupa od początku swojej działalności gości na wielu festiwalach i zdobywa liczne nagrody. Jednym w ważniejszych epizodów w historii zespołu był występ wielu jego członków w „góralskiej operze” Jan Paweł II na Podhalu, wystawianej m. in. w Chicago.

Podczas tegorocznego MFFZG zespół zaprezentuje program artystyczny inspirowany folklorem Skalnego Podhala. Na scenie zobaczymy grupowe układy choreograficzne, usłyszymy też solowe i zespołowe wykonania tradycyjnych podhalańskich pieśni. 

Zespół zaprezentuje się w kategorii III - stylizowanej.