Na zachodzie Węgier, w sąsiedztwie granic z Austrią i Słowenią położony jest komitat Vas. Jego najbardziej wysunięta na zachód część tzw. Alpokalja sięga przedgórza Alp. Najwyższe wzniesienie regionu, góra Írott-kő (882 m n.p.m.) jest jednocześnie najwyższym szczytem zachodnich Węgier. Na pograniczu trzech państw, wśród gór pamiętających splątane losy i burzliwą historię regionu, leży Kőszeg, miasto znane z trudnej do zdobycia twierdzy i gorliwej obrony przed tureckim najazdem w 1532 roku.

Kőszeg to także miejsce powstania folklorystycznego zespołu „Szökős” (1988), który od 1993 roku działa w Szombathely, jednym z ważniejszych miast tej części Węgier. Historia Szombathely sięga czasów starożytnych, kiedy to przebiegała przezeń jedna z nitek bursztynowego szlaku. Ważny ośrodek handlowy i kulturalny jest także jedną z siedzib Uniwersytetu Zachodnich Węgier, przy którym prężnie rozwija się zespół w dużej mierze złożony ze studentów i absolwentów uczelni. Od początku swojej działalności grupa „Szökős” aktywnie uczestniczy w festiwalach krajowych i zagranicznych prezentując barwny folklor węgierskojęzycznego pogranicza.

W trakcie MFFZG będzie można podziwiać program zatytułowany „Perły Węgierskich Gór” będący folklorystyczną podróżą przez góry „Basenu Karpackiego”, począwszy od Apokalji, poprzez północno-węgierskie tereny zamieszkiwane przez lud Palóc, na regionie Kalotaszeg (Transylwania, Rumunia) kończąc.

Zespół zaprezentuje się w kategorii III - stylizowanej.