W środkowej części Włoch, niedaleko od Rzymu, w regionie Frosinone, rozciąga się niewielka kraina bez sztywno określonych granic. Jej nazwa prawdopodobnie wzięła się od niepozornej pary skórzanych sandałów nieco przypominających kierpce. Ciocie, czyli tradycyjne obuwie noszone przez pasterzy w centralnych Apeninach stało się symbolem terenu Ciociaria. Wiązane wokół kostki skórzanym paskiem buty o zadartych noskach, które zostały wspomniane już przez Wergiliusza, są obecnie noszone głównie podczas imprez folklorystycznych, choć podobno pozostają jeszcze w codziennym użyciu.

Aby zobaczyć ścieżki, którymi przemieszczali się obuci w ciocie pasterze, należy udać się w góry Hernickie (wł. Monte Ernici) stanowiące naturalną granicę oddzielające Ciociarię od Abruzjii. Ich szczyty osiągają wysokość 2000 m n.p.m. a najwyższy z nich Monte Passeggio, mierzy 2064 m n.p.m. Sercem Ciociarii jest niewielkie miasteczko Alatria usytuowane na stokach Gór Hernickich. W tym pełnym doskonale zachowanych zabytków mieście od 66 lat działa grupa folklorystyczna „Aria di Casa Nostra” zrzeszająca chłopców i dziewczęta, których pasją jest badanie i popularyzacja kultury Ciociarii.

Członkowie grupy przedstawią na MFFZG program złożony z tańców charakterystycznych dla Ciociarii, choć nie zawsze pochodzących z tej części kraju. W trakcie występów będzie można podziwiać m. in. bardzo dynamiczny taniec saltarello, typowy dla Ciociarii, mający prawdopodobnie starożytne korzenie.

Zespół zaprezentuje się w kategorii II - artystycznie opracowanej.