Za nami wspaniałe święto jazzu, które trwało pod Tatrami aż pięć dni. Podczas kameralnych koncertów, nocnych jam session, dużych koncertów gwiazd oraz muzykowania na ulicach miasta można było usłyszeć prawdziwe gwiazdy światowego jazzu jak Cæcilie Norby & Lars Danielsson czy Eric Marienthal. 

Podczas tegorocznego długiego weekendu w Zakopanem coś dla siebie znaleźli nie tylko miłośnicy gór, ale również prawdziwi melomani. Oficjalne otwarcie Wiosny Jazzowej Zakopane 2017 miało miejsce 28 kwietnia, podczas konferencji prasowej w hotelu Aries, którą poprowadził Artur Orzech – znany dziennikarz muzyczny i prezenter radiowej Trójki. Poprowadził on także koncerty festiwalowych gwiazd.

Podczas konferencji w imieniu władz miasta na festiwal zapraszała Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, akcentując szczególnie nowości w programie, takie jak „Jazz Miast Partnerskich” z udziałem muzyków z partnerskich miast Zakopanego: Sopotu i Siegen, a także parada jazzowa, która w tym roku wyruszyła z Kuźnic i dotarła aż na Gubałówkę oraz do Aqua Parku Zakopane. Konferencję muzycznie zakończył Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa - gwiazda pierwszego dnia festiwalu. Tego wieczoru przed publicznością wystąpili również Piotr Baron & Gary Smulyan z projektem „Take Sax“.

Tegoroczna edycja Zakopiańskiej Wiosny Jazzowej to również Parada Jazzowa z udziałem muzyków z zespołu Five O’clock Orchestra, grupy tanecznej ROX i zabytkowych samochodów. Sobotnia parada była nie lada gratką dla wszystkich fanów dobrej zabawy, jazzu i legend światowej motoryzacji. Wyjątkowe pojazdy przejechały ulicami miasta, aby na Palcu Niepodległości rywalizować o tytuł najpiękniejszego samochodu. W tym roku trasa parady znacznie się wydłużyła obejmując obiekty Polskich Tatr, aby mieszkańcy i turyści, wśród których cieszy się ona niezwykłym powodzeniem, mogli jeszcze dłużej cieszyć się obcowaniem z perełkami motoryzacji i rytmami jazzu. Parada wyruszyła spod Zajazdu Górskiego „Kuźnice” oraz z Kempingu pod Krokwią w dół ulica Krupówki, zatrzymując się przy Miejskiej Galerii Sztuki, gdzie podczas przystanku muzycznego zespół Five O’clock Orchestra zagrał na balkonie Bazaru Polskiego. Punktem kulminacyjnym był pokaz starych samochodów na Placu Niepodległości, gdzie odbyła się prezentacja uczestniczących w zlocie samochodów i konkurs elegancji. Najładniejszym i najbardziej zadbanym samochodem został czarny Talbot, który na zlot przybył z Czech. Jego właściciel otrzymał w nagrodę pamiątkową statuetkę ufundowaną przez Burmistrza Miasta Zakopane Leszka Dorulę. W tym czasie na Gubałówce odbywał się koncert zespołu Five O’clock Orchestra. Ostatnim muzycznym przystankiem tegorocznej parady był Aqua Park Zakopane, gdzie również odbył się koncert jazzmanów i pokaz samochodów. Dzień ten zakończył się koncertem w kinie Sokół, podczas którego wystąpił jeden z najlepszych polskich zespołów jazzowych Artur Dutkiewicz Trio oraz legendarny Silesian Blues Band (SBB).

W niedzielę podczas Międzynarodowego Dnia Jazzu miasto rozbrzmiewało muzyką. Już od przedpołudnia odbywały się plenerowe koncerty zespołu Five O’clock Orchestra, a następnie w Muszli Koncertowej w Parku Miejskim wystąpił Budapest Ragtime Band z Węgier. Po południu w gościnnych progach hotelu Aries mogliśmy posłuchać Eweliny Serafin Quartet. Natomiast wieczorem publiczność zachwyciły gwiazdy, duńska piosenkarka jazzowa i rockowa Cæcilie Norby oraz jej mąż i partner muzyczny grający na kontrabasie, gitarze basowej oraz wiolonczeli - Lars Danielsson. Tego dnia obchodziliśmy również jubileusz 55 lat istnienia zespołu Jazz Band Ball Orchestra. W ich urodzinowym koncercie wystąpiła polska aktorka, piosenkarka i artystka kabaretowa Sonia Bohosiewicz oraz Wojtek Karolak - wirtuoz organów Hammonda. Z tej okazji nie mogło zabraknąć także urodzinowych życzeń i tortu.

Pierwszego dnia maja miłośnicy dobrej muzyki mieli okazję wysłuchać dwóch kameralnych koncertów w pięknych wnętrzach hotelu Aries. Jako pierwszy wystąpił zespół SI FOUR z niemieckiego miasta partnerskiego Siegen. Zespół niespodziewanie wystąpił w towarzystwie wokalistki z Krakowa Natalii Piwowarczyk, a występ ten był owocem wspólnego muzykowania podczas niedzielnego jam session. Po gościach z Niemiec za instrumentami zasiadł zespół D Z I E D Z I C TEMPO. Natomiast wieczorem w kinie Sokół odbyła się kolejna muzyczna uczta, czyli pierwsza część Gali Jazz Top z udziałem laureata plebiscytu w kategorii Nowa Nadzieja Jazzu 2016 - Szymon Mika Trio oraz koncert zagranicznych gwiazd, mistrza saksofonu Erica Marienthala z USA & AMC Quartet ze Słowacji, nie obyło się bez bisów i owacji na stojąco.

Ostatni dzień jazzowych emocji pod Tatrami rozpoczął się koncertem zespołu Poker Dixieland Jazz Band z Czech na Balkonie Bazaru Polskiego przy Krupówkach. Następnie w hotelu Aries odbył się kameralny koncert w wykonaniu wokalistki z miasta partnerskiego Sopotu Joanny Knitter. Cały festiwal zakończył wieczór z gwiazdami w kinie Sokół, podczas którego usłyszeliśmy zespół Mateusz Gawęda Trio, a w ramach drugiej części Gali Jazz Top wystąpili Dorota Miśkiewicz (nagrodzona przez Jazz Forum w kategoriach Jazzowe Wydarzenie Roku i Album Roku), Henryk Miśkiewicz (nagrodzony w kategoriach najlepszy saksofonista altowy i klarnecista) i Marcin Wasilewski Trio (nagrodzony w kategorii Akustyczny Zespół Roku, a grający w nim Sławomir Kurkiewicz nagrodzony w kategorii kontrabas). Podczas poniedziałkowej i wtorkowej Gali Jazz Top redaktor Jazz Forum Paweł Brodowski pamiątkowymi dyplomami uhonorował zwycięzców plebiscytu, w którym czytelnicy miesięcznika wybrali najlepszych instrumentalistów i wokalistów jazzowych.

Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana początkiem maja 2004 roku, gdy Unia Europejska została rozszerzona o kolejnych członków, w tym Polskę. Od tamtej pory, będąc częścią United Europe Jazz Festival, nie tylko upamiętnia tę ważną dla naszego kraju datę, ale przede wszystkim jest okazją do współpracy i prezentacji muzyków z Grupy Wyszehradzkiej. United Europe Jazz Festival odbywa się w okresie od końca kwietnia do połowy maja także w miastach: Banska Bystrica (SK), Hradec Kralove (CZ) i Salgotarjan (HU). Dzięki niemu możliwa jest wymiana zespołów jazzowych, wzbogacająca życie kulturalne i społeczne. Tradycją stała się także prestiżowa prezentacja najlepszych polskich jazzmanów – zwycięzców corocznego plebiscytu czytelników miesięcznika Jazz Forum. Zakopiański festiwal wyróżnia się z pewnością bogatym programem oraz plejadą polskich i zagranicznych gwiazd, które przyciągają miłośników jazzu pod Tatry. Festiwal oprócz współczesnych akcentów doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku.

Dziękujemy partnerom i patronom festiwalu, wśród których znaleźli się Agencja Koncertowa JBBO, TG "Sokół" Gniazdo w Zakopanem, Hotel Aries, Polskie Tatry S.A., Aqua Park Zakopane, PSS Społem Zakopane i sieć sklepów Gama, AMS, TVP3 Kraków, TVP3 Katowice, Jazz Forum, JazzPRESS, O.pl, Radio Kraków.

Organizatorzy: Burmistrz Miasta Zakopane, Zakopiańskie Centrum Kultury