Zakopiańska Wiosna Jazzowa to muzyczne wydarzeniektóre na stałe wpisało się w kulturalny kalendarz Zakopanego. Po raz pierwszy została zorganizowana początkiem maja 2004 roku, gdy Unia Europejska została rozszerzona o kolejnych członków, w tym Polskę. Od tamtej pory, będąc częścią United Europe Jazz Festival, nie tylko upamiętnia tę ważną dla naszego kraju datę, ale przede wszystkim jest okazją do współpracy i prezentacji muzyków z Grupy Wyszehradzkiej. Festiwal oprócz współczesnych akcentów doskonale wpisuje się także w tradycję. Jazz w Zakopanem rozbrzmiewał bowiem już w latach 30. XX wieku.

United Europe Jazz Festival odbywa się w okresie od końca kwietnia do połowy maja także w miastach: Banska Bystrica (SK), Hradec Kralove (CZ) i Salgotarjan (HU). Dzięki niemu możliwa jest wymiana zespołów jazzowych, wzbogacająca życie kulturalne i społeczne.

Zakopiański festiwal wyróżnia się z pewnością bogatym programem oraz plejadą polskich i zagranicznych gwiazd, które przyciągają miłośników jazzu pod Tatry. W trakcie czternastu edycji festiwalu gościliśmy artystów m.in. z Ameryki, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Estonii, Włoch i Czech, a byli wśród nich Chris Barber, Enrico Rava, Ondrej Havelka, Stanley Breckenridge, legendarny Golden Gate Quartet, Jacksons Singers, Harriet Lewis, czy też Nigel Kennedy. Polską scenę jazzową reprezentowali m.in. Tomasz Stańko, Wojciech Karolak, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Janusz Muniak, Adam Bałdych, Leszek Możdżer, Włodek Pawlik.

WIOSNA JAZZOWA ZAKOPANE 2018

15th United Europe Jazz Festival

„Jeśli jazz na szczytach, to tylko w Zakopanem” – to hasło już po raz piętnasty będzie towarzyszyć muzyce synkopowanej, rozbrzmiewającej pod Tatrami między 27. a 30. kwietnia. W tych dniach Zakopane znów stanie się światowym centrum jazzu, goszcząc artystów z najwyższej półki i rzesze wiernych fanów.

Wiosna Jazzowa od początku istnienia była ważnym punktem w muzycznym kalendarzu Zakopanego. Z czasem stała się jednym z najbardziej znaczących festiwali jazzowych w Polsce i współpracujących z nim krajach Grupy Wyszehradzkiej, a w 2012 dołączyła do ekskluzywnego grona imprez, fetujących International Jazz Day pod patronatem UNESCO.

W tym roku organizatorzy przygotowali wyjątkowo bogaty i zróżnicowany program, obejmujący wszystkie ważniejsze odmiany jazzu. Muzykę spod znaku dixielandu reprezentować będą Leliwa Jazz Band i legendarna formacja Old Timers, zaś mainstream – znakomity wokalista amerykański Stanley Breckenridge z mistrzem organów Hammonda Wojtkiem Karolakiem; w ich wykonaniu usłyszymy standardy w nowych, nieprzewidywalnych interpretacjach okraszonych solidną dawką swingu i humoru. Interesująco zapowiadają się projekty osadzone w nurcie nowoczesnego jazzu akustycznego. Jednym z nich jest “Komeda”, który zostanie zaprezentowany przez połączone siły formacji Eljazz Big-Band i Pan Ton Ensemble. Wydarzeniem ma szansę stać się “Sisters in Jazz”, międzynarodowy projekt japońskiej pianistki Naoko Sakaty z udziałem artystek z kilku krajów Europy. Nie zabraknie propozycji z pogranicza jazzu i klasyki – „Chopin na strunach”, pionierski projekt skrzypka Macieja Strzelczyka, kontrabasisty Piotra Rodowicza i gitarzysty Romualda Erenca, jest próbą nowego odczytania dziedzictwa naszego romantyka przez artystów, których głównym instrumentem nie jest fortepian. Warto zwrócić uwagę na zespoły wykonujące muzykę utrzymaną w konwencji syntezy jazzu z nowymi gatunkami. W tej stylistyce wypowie się formacja pianisty Piotra Wyleżoła – lider i jego Kwintet wykonają własne kompozycje, w których akustyczny postbop spotka się z funkiem, rockiem, drum`n bass i hip-hopem. W nieco łagodniejszych klimatach (jazz, rock, folk) zagra słowacki AMC Trio. Miłośników jazzu i gorących rytmów porwie zespół Adama Wendta z hiszpańską wokalistką Lurą Cubi Villeną. Jeszcze bardziej energetyczną wersję fusion i latino zaprezentuje grupa Q YA VY, z m.in. wybitnym saksofonistą Maćkiem Sikałą i czarodziejem perkusjonaliów José Torresem. I wreszcie coś dla fanów o najbardziej wyrafinowanych gustach – „Four Duets Project” Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Ścierańskiego, Tadeusza Sudnika i Marcina Krzyżanowskiego to dźwiękowy spektakl, łączący jazz, elektronikę i swobodną improwizację.

Gorąco polecamy wszystkie koncerty, mając nadzieję, że muzyka zaproszonych artystów dostarczy Państwu wielu inspirujących wrażeń.

Tak samo magnetyczne jak nazwiska muzyków są również piękne tatrzańskie krajobrazy i budząca się o tej porze roku do życia przyroda. Z roku na rok przybywa więc fanów jazzu i Zakopanego, a festiwal wciąż się rozwija z myślą o melomanach i wszystkich gościach przybywających wiosną pod Tatry.