Przed koncertami odbyła się mała uroczystość wręczania okolicznościowych statuetek dwóm wielce zasłużonym dla festiwalu osobom.
W imieniu władz miasta zastępca Burmistrza Mariusz Koperski podziękował Teofilowi Lisieckiemu (z JBBO) za przekazanie Zakopanemu przed 10 laty projektu United Europe Jazz Festival. Dziś Wiosna Jazzowa Zakopane jest rozpoznawalną marką, ważnym wydarzeniem artystycznym wzbogacającym ofertę kulturalną Zakopanego.
Paweł Brodowski Redaktor Naczelny magazynu „Jazz Forum” otrzymał podziękowania zaocznie z uwagi na chorobę?. „Pan Paweł Brodowski ma ogromne zasługi w rozwój festiwalu i podnoszenia jego prestiżu” powiedział pan Burmistrz.
Adam Bałdych wystąpił na naszym festiwalu w 2013 r. jako laureat plebiscytu Jazz Forum w kategorii Nowa Nadzieja. W tym roku został zaproszony jako laureat – najlepszy skrzypek jazzowy wygrywając rywalizację m.in. z takim tuzem skrzypiec jak Michał Urbaniak. W przedstawionym na koncercie projekcie „Mirrors. Tribute To Seifert” zagrali jego dwaj współtwórcy Bałdych-Orzechowski. Ten ostatni to pianista, który kroczy śladami Bałdycha, jest bowiem tegorocznym laureatem w kategorii „Nowa Nadzieja”.
Zbigniew Seifert żył niespełna 33 lata. Jego dorobek artystyczny nie jest rozległy, a mimo to jego wartość artystyczna wprawia w podziw. To miedzy innymi jego zasługą jest to, że o polskim jazzie mówi się w świecie z wielkim uznaniem. W tym roku, a konkretnie w lipcu odbędzie się pierwszy Międzynarodowy Jazzowy Konkurs Skrzypcowy im. Zbigniewa Seiferta. Dwaj młodzi wirtuozi przedstawili swój projekt zainspirowany twórczością Seiferta. Koncert był przekazem własnej autorskiej wizji, wynikiem studiów nad muzyką Seiferta. Dzisiejszy jazz zaczyna należeć do dwudziestolatków.

Laboratorium – polski jazz-rock –TOP!
W drugim koncercie tego dnia wystąpiła legenda polskiego jazz-rocka formacja „Laboratorium” założona przez m.in. Janusza Grzywacza – instrumenty klawiszowe, Marka Stryszowskiego – saksofony i wokal, którzy jako jedyni reprezentowali pierwszy skład zespołu wzmocnionego obecnie przez Grzegorza Grzyba (perkusja), Marka Raduli (gitara) oraz laureatów tegorocznego plebiscytu Jazz Forum - Krzysztofa Ścierańskiego w kategorii gitara basowa oraz Bernarda Maseliego w kategorii wibrafon. Zespół założony w 1970 r. (!) miał „krótką” przerwę w swojej działalności, ot takie 20 lat.
Ta przerwa w działalności została zakończona koncertem m.in. w Zakopanem w 2006 r. na Zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej. „Laborka” to formacja dojrzałych artystycznie muzyków nie stroniących od poszukiwania nowych wyrafinowanych brzmień, eksperymentowania dźwiękami i głosem. Zagrali ostro jazz-rockowo na granicach wytrzymałość instalacji elektrycznej kina „Sokół”, tak jak przystało na zdobywcę pierwszego miejsca w kategorii najlepszy zespół elektryczny. W repertuarze znalazły się utwory z wcześniejszych krążków zespołu, jak i te które czekają na swoją płytową premierę m.in. „Starość musi się wyszumieć”, czy „Lekcja anatomii”.

Fot. Anna Karpiel-Semberecka