Organizowany w tym okresie Festiwal wyróżnia się z pewnością bogatym programem oraz plejadą polskich i zagranicznych gwiazd. Jak co roku widać duże zainteresowanie biletami i karnetami. Podczas tegorocznej edycji, dla turystów i mieszkańców organizatorzy przygotowali wyjątkowo bogaty i zróżnicowany program artystyczny, obejmujący wszystkie ważniejsze odmiany muzyki, która pod Giewontem rozbrzmiewała, już w latach 30-tych XX wieku. Jak zapewniają - grać będzie całe miasto, nie zabraknie też parady muzycznej.

Festiwal, oprócz wykonawców zagranicznych m.in. z Hiszpanii, USA, Węgier, Słowacji, Czech, prezentuje projekty łączące muzyków polskich i zagranicznych. Gości on wysoko oceniane polskie przedsięwzięcia artystyczne jak słynne tematy Krzysztofa Komedy w nowych aranżacjach Józefa Eliasza, ze specjalnym udziałem wybitnego saksofonisty altowego Henryka Miśkiewicza. To również występ Wojciecha Karolaka - legendarnej postaci polskiego jazzu. Spotkanie czterech żywiołów, wybitnych muzyków Krzesimira Dębskiego, Tadeusza Sudnika, Marcina Krzyżanowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego oraz utalentowanych reprezentantów młodego polskiego pokolenia m.in. Piotra Wyleżoła, którego londyński miesięcznik „Blues&Soul” uznał za jednego z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej.

Niezwykle interesująco zapowiada się również występ SISTERS IN JAZZ - ambitne przedsięwzięcie perkusistki Doroty Piotrowskiej, w którym biorą udział wyłącznie kobiety. Mieszkająca w Stanach polska artystka zaprosiła do współpracy saksofonistkę i wokalistkę z USA Camille Thurman, japońską pianistkę Naoko Sakatę oraz kontrabasistkę z Rosji Darię Czernakovą.

Na pograniczu jazzowej klasyki zrealizowany zostanie – „Chopin na strunach”, pionierski projekt skrzypka Macieja Strzelczyka, kontrabasisty Piotra Rodowicza i gitarzysty Romualda Erenca, będący próbą nowego odczytania dziedzictwa naszego romantyka przez artystów, których głównym instrumentem nie jest fortepian.

Oficjalnie Festiwal zainaugurowano 20 kwietnia w ARIES Hotel & SPA konferencją prasową, którą poprowadził Piotr Stelmach - dziennikarz muzyczny i prezenter Radiowej Trójki. Do udziału w rozpoczynającym się muzycznym wydarzeniu zapraszali organizatorzy i partnerzy Jazzowego Zakopanego, a konferencję muzycznym akcentem zakończył występ Les Déboucheurs.

W imieniu władz miasta na Festiwal zapraszała Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, akcentując szczególnie nowości w programie takie jak „Muzyczne Zakopane” realizowane z zakopiańskimi przedsiębiorcami.

Program Festiwalu i muzyczne gwiazdy przedstawił dyrektor artystyczny Teofil Lisiecki. Z kolei dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher w imieniu organizatorów dziękowała dziennikarzom i patronom festiwalu.

Podczas konferencji zaprezentowano szczegółowy program Wiosny Jazzowej Zakopane, która wraz z wydarzeniami towarzyszącymi potrwa od 27 kwietnia do 5 maja.

Szczegółowy program na stronie www.festiwale.zakopane.pl