Zespół Old Timers jest w polskim jazzie tradycyjnym symbolem i legendą. Powstał w 1965 r. w Warszawie. Już rok później zdobył pierwszą nagrodę w konkursie "Złotej Tarki" imprezie towarzyszącej festiwalowi Jazz Jamboree. Wynik ten powtórzył w dwóch kolejnych latach, stając się pierwszymi jak dotąd jedynym trzykrotnym zdobywcą tego trofeum.

Następujące lata to pasmo sukcesów. Zespół koncertował na wielu festiwalach jazzowych w Europie. Dorobek muzyczny to nagranie kilkunastu płyt, setki koncertów, występów telewizyjnych i radiowych. Nie ma kraju w Europie gdzie nie występowałby Old Timers. W 1975 r. zespołowi wręczona została Złota Płyta Polskich Nagrań za album "Old Times with Sandy Brown".

Od 1980 r. zespół odbył wielomiesięczne tournee po krajach byłego ZSRR pod nazwą Gwiazdy Jazzu oraz uczestniczył w festiwalu Jazz Yatra w Bombaju i Kalkucie. Prezentowany niezmiennie wysoki poziom artystyczny zaowocował wspólnymi występami i nagraniami płytowymi z licznymi gwiazdami jazzu tradycyjnego, wśród których byli: Sandy Brown, Beryl Bryden, Buck Clayton, Wild Bill Davisom, Champion Jack Dupree, All Grey, Joe Newman, Albert Nicholas, Benny Waters i inni. Poza występami scenicznymi wspomnieć też wypada o nagranej przez zespół muzyce do takich filmów fabularnych jak "Był Jazz", Vabank" czy "Seksmisja". Uczestniczył także w realizacji spektaklu "Opera za trzy grosze" w warszawskim teatrze Ateneum oraz w licznych programach telewizyjnych. Każdy koncert zespołu jest do chwili obecnej ogromnym sukcesem, czego dowodem były w roku 2005 występy na festiwalach jazzowych w Dreźnie (Niemcy), Bańskiej Bystrzycy (Słowacja), Salgotarian (Węgry).

W 2015 roku zespół obchodził 50-cio lecie powstania, z tej okazji nagrana została kolejna - 15-sta - w dyskografii OLD TIMERS płyta pt.: „Jubileusz 50-cio lecia”. W corocznej ankiecie czytelników czasopisma „JAZZ FORUM” za rok 2015, Old Timersi zajęli ponownie I miejsce w kategorii - „Najlepszy zespół jazzu tradycyjnego”

W ponad 40 letniej działalności muzycznej skład zespołu ulegał zmianom, ale zawsze członkami grupy byli i są muzycy reprezentujący najwyższy poziom wykonawczy.

Aktualny skład:
Mark Shepherd – trąbka, śpiew
Janusz Kwiecień – klarnet
Zbigniew Konopczyński – puzon
Wojciech Kamiński – fortepian
Paweł Tartanus – banjo, śpiew
Andrzej Zielak – kontrabas
Bogdan Kulik – perkusja


OLD TIMERS - Biografie

Zbigniew Konopczyński - puzon, lider, jeden z najwybitniejszych polskich puzonistów. W 1960 r. założył grupę jazzową SIX DIXIELANDERS, którą prasa określiła jako odkrycie roku. Grał z zespołem ROYAL RAG oraz IG-BANDEM "STODOLA". W 1972 r. został członkiem zespołu OLD TIMERS , z którym jest związany do chwili obecnej. Od 2004 r. po śmierci Henryka Majewskiego zespół old TIMERS występuje pod kierownictwem Zbigniewa Konopczyńskiego. Równolegle w latach 1980-1990 współpracował z Orkiestrą Radiową S-1 pod kierownictwem Andrzeja Trzaskowskiego, BIG WARSAW BAND oraz z zespołem SWING SESSION .Obecnie oprócz występów Zbigniew Konopczyński bierze czynny udział m.in. jako członek jury festiwali jazzowych. Jest członkiem Zarządów Stowarzyszeń Muzyków STOART i STOMUR oraz ZZST FORUM.

Paweł Tartanus - wokalista i instrumentalista (gitara, banjo) współpracujący od lat z najlepszymi polskimi zespołami jazzu tradycyjnego. Jest on tradycyjnym symbolem i legendą jazzu a od ponad 30 lat jest zawsze w ścisłej czołówce w dorocznych rankingach miesięcznika "Jazz Forum". Nie ma kraju w Europie, w którym nie koncertowałby wraz zespołem zdobywając z nim wiele nagród oraz wyróżnień. Stworzył piękne duety z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wielokrotnie zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya. O tym jak jest wszechstronnym muzykiem świadczyć może choćby zaproszenie do nagrania płyty "Gershwin Copland Bernstein" z zespołem Sinfonia Varsovia.

Bogdan Kulik - perkusista. Po ukończeniu Szkoły Muzycznej w roku 1970 zdał egzamin do "Orkiestry Tanecznej Polskiego Radia i Telewizji" pod dyrekcją Edwarda Czernego i Bogusława Klimczuka. Od roku 1978 pracował w Big Bandzie "Studio S-1 Polskiego Radia i Telewizji" Andrzeja Trzaskowskiego aż do rozwiązania orkiestry w 1992 r. Przez 15-cie lat był członkiem sekcji rytmicznej duetu fortepianowego "Marek i Vacek". Nagrywał i występował z całą czołówką ówczesnych gwiazd piosenki, muzyków i aktorów. Nagrał kilkadziesiąt płyt jako muzyk sekcyjny. Na stałe gra w zespole Old Timers oraz Swing Workshop. Koncertował w całej Europie i na drugiej półkuli.

Wojciech Kamiński - pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do starego jazzu. Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutą Błażejczyk, Irenę Jarocką, Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Współpracował z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską. Przejawem działalności kompozytorskiej Wojciecha Kamińskiego było napisanie muzyki do kilku filmów. Zrealizował też dwa recitale telewizyjne Ragtim'y Scotta Joplina oraz Muzyczny świat Wojciecha Kamińskiego. Założył zespół Old Timers oraz Swing Workshop. Dyrektor Artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka.

Andrzej Zielak - kontrabasista, urodzony w Kutnie jest absolwentem tamtejszej Państwowej Szkoły Muzycznej I i IIst. Studia wyższe ukończył na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w Instytucie Jazzu, w klasie kontrabasu prof. Jacka Niedzieli-Meira. W swoim dorobku artystycznym ma występy na wielu festiwalach jazzowych, w Polsce oraz po za jej granicami m.in.: Jazz Jambore, Bielska Zadymka Jazzowa, Festival Jazz d'Avignon, Jazz Forum Festiwal, Krokus Jazz Festiwal w Jeleniej Górze, "Old Jazz Meeting" w Iławie i in. Co było okazją do gry w zespołach: Piotra Wojtasika, Eryka Kulma, Krzysztofa Popka, Anny Serafińskiej, Andrzeja Jagodzińskiego, Wojtak Kamińskiego, Karoliny Glazer, Moniki Borzym, Old Timers. Prowadzi także klasę kontrabasu na Wydziale Jazzu w Zespole Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi. Wraz z zepołem BIOTONE był nominowany do nagrody FRYDERYK 2012 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku!

Mark Shepherd - wokalista, trębacz, kompozytor i tekściarz - w trakcie swojego barwnego życia występował zarówno w klubach Europy zachodniej: Londyn, Paryż, Zurich, Rzym, Neapol, Amsterdam, Fuerteventura, Edinburgh, Manchester, Oldensaal. Jak i w ojczyźnie jazzu - USA: Nowy Jork, Boston, Cape Cod. W Anglii grał inter alia z: Digby Fairweather, Mellow Harmony, Martyn Bennett, James Evans, Johnny Boston, Mike Kemp, Monty Sunshine, Alan Barnes, Phil Mason, Pat Halcock, Tom "Spats" Langham, Tommy Burton, The "Gents of Jazz", Jeremy Huggett's Band of Gold, Salon Rouge, the New Constellation Jazzmen. W Polsce grał inter alia z: Januszem Muniakem, Wojtkiem Karolakem, Mieczysławem Mazurem, Stanisławem Soyką, Bogdanem Hołownią, Karolem White, Pawłem Kaczmarczykiem, Dymitrem Markiewiczem, Wojciechem Kamińskim.

Janusz Kwiecień - klarnecista. Przez lata uznawany za najlepszego klarnecistę jazzowego w Polsce - pierwsze miejsce na liście "Jazz Top" kultowego miesięcznika "Jazz Forum" (1982 - 1985) . Laureat prestiżowej nagrody jazzowej "Złota Tarka" i innych nagród przyznawanych w Polsce i za granicą. Ukończył Akademię Muzyczną w W-wie, również jako klarnecista. W 1975 zaczęła się jego przygoda z jazzem. Na festiwalu Złota Tarka zdobył główną nagrodę jako najlepszy instrumentalista - rok 1977 i rozpoczął 6-cio letnią współpracę z zespołem dixilendowym i swingowym Old Timers. Nagrał z nimi kilka płyt, m.in. z legendą jazzu - amerykańskim kornecistą 'Wild Bill Davisonem', muzykę do kilku filmów (VaBank, Był Jazz), grał na wielu festiwalach w Europie, ale również na Jazz Yatra Festival w Bombaju. W 1983 roku zaczął współpracę z Big Bandem Studio S1 pod dyrekcją Andrzeja Trzaskowskiego - trwało to dziewięć lat. Do dziś koncertuje w kraju i za granicą. Od wiosny 2017 roku gra ponownie z OldTimersami.


OLD TIMERS

Old Timers - a legendary, traditional jazz band set up in Warsaw in 1965. Within just a year of its establishment, the band won the First Prize at the prestigious Złota Tarka [Golden Grater International Traditional Jazz Festival] event, repeating this feat in 1968 and 1969. In subsequent years, the band performed at numerous jazz festivals across Europe, and in 1975 it was granted the Golden Record accolade by the Polskie Nagrania national recording studios in recognition of their album "Old Timers with Sandy Brown". In 1980, the band pursued a several months-long concert tour across the USSR, and took part in the Jazz Yatra festival (India). They have played and recorded alongside Buck Clayton, Wild Bill Davison, Champion Jack Dupree, Al Gray, Joe Newman, Albert Nicholas, and Benny Waters. The band also claims credit for the soundtracks to such movies as "Był jazz" [And There Was Jazz], "Vabank" [Vabanque], "Seksmisja" [Sexmission]. In 2015, the band recorded its fifteenth album, and came first in the annual "Jazz Forum" survey in the traditional jazz band category.

Team:
Mark Shepherd - trumpet, vocal
Janusz Kwiecień - clarinet
Zbigniew Konopczyński - trombone
Wojciech Kamiński - piano
Paweł Tartanus - banjo, vocal
Andrzej Zielak - double bass
Bogdan Kulik - percussion instruments