Zapraszamy na koncert "Na Folkową Nutę", który odbędzie się 18 sierpnia o godz.20.00 w namiocie festiwalowym na Górnej Równi Krupowej. Wystąpią: S.H.A. Susanna Jara i Hanka Wójciak oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna i Goście - Turnioki oraz Basia Giewont.


S.H.A.

Susanna Jara - śpiew, słowa, muzyka, skrzypce
Hanka Wójciak - śpiew, słowa, muzyka
Paweł Harańczyk - pianino
Mateusz Frankiewicz - kontrabas

Spotkanie, które musiało się wydarzyć. Susanna Jara i Hanka Wójciak – wokalistki i autorki piosenek wzajemnie zafascynowane swoją twórczością, wiosną 2017 roku postanowiły połączyć swoje siły i śpiewać razem. Są liderkami własnych formacji, grają  koncerty, wydają płyty,  w S.H.A. stoją obok siebie i wzajemnie się wspierają.

S.H.A. - to spotkanie wynikające z poczucia przynależności do wielobarwnego, podzielonego, ale mimo wszystko współdzielonego miejsca kulturowego, jakim jest ta specyficzna część Europy Środkowo-Wschodniej, z której się wywodzą. Hanka to góralka z Zakopanego, w domu rodzinnym mówi gwarą. Susanna urodziła się w Poczajowie na Ukrainie, biegle włada ukraińskim, rosyjskim i łemkowskim, dlatego S.H.A. to śpiew wielogłosowy w kilku językach i gwarach.

S.H.A. - to pieśni własne oraz tradycyjne. Artystki dzielą się tym, co kochają, z czym czują głęboką więź. Jednocześnie sięgają do wspólnych galicyjskich korzeni.

W S.H.A., jak w soczewce, odbija się wartość kulturowej różnorodności, będącej podstawą do budowania muzycznej wspólnoty w dialogu. Współprzeżywane pieśni niosą zadumę, radość i nadzieję, odnosząc się do złożonych, ale w wielu miejscach wspólnych dziejów ich słowiańskich grup kulturowych.

ZapraSHAmy!


FOLKLOREM URZECZENI

Koncert poświęcony został inspiracjom folklorem w muzyce i to zarówno w dziełach klasycznych, jak i w piosence i muzyce folkowo-rockowej. Usłyszymy więc szeroki wachlarz utworów, od hitów muzyki klasycznej poprzez poetyckie i ludowe piosenki, po rockowe opracowania góralskich nut. Jako wykonawcy zaproszeni zostali znani i lubiani podhalańscy artyści: soliści i zespoły. Wystąpią: Barbara Giewont, Hanka Malacina-Karpiel, zespół folkowy Turnioki oraz Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, która jest też autorką scenariusza koncertu.

Zakopiańska TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA wykona między innymi słynne przeboje muzyki klasycznej takie jak „Orawa” Wojciecha Kilara, popularne „Tańce rumuńskie” Beli Bartoka, a także "Pieśń Siuhajów" i "Tańce góralskie" z baletu „Harnasie” Karola Szymanowskiego (solo skrzypcowe wykona KATARZYNA LASSAK, solo wokalne ARKADIUSZ WIECH).

Wschodząca gwiazda polskiej wokalistyki i musicalu, pochodząca z Zakopanego BARBARA GĄSIENICA GIEWONT, będzie interpretatorką inspirowanych folklorem piosenek, m. in. Pieśni cygańskiej Antonina Dworzaka, pieśni Wacława Geigera do słów Hanki Nowobilskiej, piosenki „W majestacie gór” Andrzeja Zaryckiego, znanej z Piwnicy pod Baranami „Niebieskiej patelni”, czy poetyckiej „Modlitwy wędrownego grajka” do słów Jana Kasprowicza.

Folkowy zespół TURNIOKI, złożony w większości z muzyków profesjonalnych, a jednocześnie górali podhalańskich i żywieckich w składzie m. in. HANNA MALACINA-KARPIEL – wokal, KRZYSZTOF, CZECH – skrzypce, ARKADIUSZ WIECH – aranżer, wokal, gitara, zagra własne, energetyczne opracowania popularnych nut góralskich. Ciekawostką jest, że wykonają je wspólnie Turnioki i Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna.

W finale koncertu nie zabraknie popularnego "Krywania", wykonanego wspólnie z góralską kapelą wyłonioną z artystów - górali Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej i wspólnie wykonanej nuty „Hej bystra woda”

BARBARA GĄSIENICA GIEWONT

Pochodzi z Zakopanego. Szalona góralka, obdarzona ogromną wrażliwością muzyczną. Wierzy, że marzenia się spełniają, tylko trzeba im pomagać. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie. Gra na skrzypcach i fortepianie, a także komponuje. Mając 13 lat udzieliła swojego głosu na płycie "Moje pocieszenie" Andrzeja Brandstaettera. W 2010 roku miała przyjemność wystąpić u boku Grzegorza Turnaua na płycie "Fabryka klamek". Zdobyła Grand Prix na międzynarodowym konkursie piosenki Edith Piaf. Jest również podwójną laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jak i wielu innych Festiwali Piosenki Artystycznej w Polsce. Na rynku muzycznym pojawiła się płyta "Krajobraz Rzeczy Pięknych - piosenki Andrzeja Zaryckiego", na której również można usłyszeć Basię. Współpracowała z Operą Krakowską. Obecnie jest solistką Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie

TURNIOKI

zespół folkowo - rockowy, który nieprzerwanie koncertuje od 2000 roku. Dorobek grupy to zagranych ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą (Indie, Meksyk, Niemcy, Belgia, Ukraina, Czechy, Słowacja, Węgry) oraz wydane albumy płytowe "Bycek", "Ciupaga", "Folk atak" (poprzedzona singlem "Hej Janicku"), "Piyrwso gwiozdka", "Na to Boze Narodzyniy", jak również uczestnictwo w wydawnictwach folkowych z innymi zespołami lub producentami.
Muzyka Turnioków to swoiste połączenie folku góralskiego z muzyką rockową. Niesie ona z sobą ogromną dawkę pozytywnej energii, przybliża góralską gwarę i muzykę, przenosi duchem w górskie krajobrazy. Nieobce są Turniokom wspólne koncerty z orkiestrami symfonicznymi, chórami.

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA

to jedyna orkiestra w Polsce, która może być jednocześnie ludową kapelą góralską. Powstała w Zakopanem w roku 2004. Tworzą ją profesjonalni artyści muzycy mieszkający i działający na Podhalu. W podstawowym składzie zespołu grają instrumenty smyczkowe oraz flet i klarnet. Orkiestra gra zazwyczaj w składzie 18 osobowym. Nazwa ensemblu nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego, jako uzdrowiska. W szerokim repertuarze zespołu znajdują się zarówno dzieła muzyki klasycznej, jak i utwory popularne. Misją zespołu jest przede wszystkim popularyzowanie muzyki inspirowanej górami i folklorem góralskim, zwłaszcza kompozytorów związanych z Tatrami i Podhalem. 

Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna koncertuje regularnie w Zakopanem, jest również zapraszana do innych miast (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Lublin, Nowy Targ, Olkusz, Strzegom). Szczególną popularnością cieszą się doroczne koncerty sylwestrowe oraz koncerty sakralne poświęcone inspiracjom górskim w muzyce.

W roku 2011 Koncertowała w Orawskim Hradzie w Słowacji, w ramach projektu współpracy transgranicznej. W maju 2016 i 2017 Orkiestra brała udział w prestiżowym festiwalu "Gaude Mater" w Częstochowie, a w lipcu i grudniu 2016 wraz z zespołem Camerata Silesia pod dyr. Anny Szostak Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna uczestniczyła w prawykonaniu Oratorium Orawskiego Stanisława Radwana (z okazji 450-lecia Jabłonki). W swoim dorobku TOK posiada trzy płyty CD: "Album tatrzańskie", "Mieczysław Karłowicz" oraz "Klimatyczne Zakopane", która nawiązuje do międzywojennych tradycji muzycznych Zakopanego jako uzdrowiska.

AGNIESZKA KREINER 

jest wszechstronnie wykształconym muzykiem i menadżerem kultury. W ciągu swojej wieloletniej kariery muzycznej była związana z Operą Śląską, Krakowską, Operą Narodową - Teatrem Wielkim w Warszawie, Filharmonią Lubelską. Koncertowała gościnnie w kraju i zagranicą. Jest również autorką podręczników do muzyki w szkołach muzycznych i ogólnokształcących. Działa na Podhalu od roku 2004, gdzie kieruje stworzoną przez siebie Tatrzańską Orkiestrą Klimatyczną. W roku 2017 została wybrana w plebiscycie Gazety Krakowskiej „Osobowością roku w dziedzinie kultury na terenie Powiatu Tatrzańskiego”.