KINGA DĘBSKA

Przewodnicząca Jury

Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym UW (1996),  Camerimage Film School w Toruniu (2001) oraz reżyserii w FAMU w Pradze (2007). 

Laureatka wielu nagród festiwalowych, m.in. za filmy Hel (2010), oraz dokumentalne Aktorka (2015), Józek i jego dzieci (2007).

Jak dotychczas największy sukces - zarówno artystyczny, jak i komercyjny - przyniósł jej film Moje córki krowy (2015). Dębska otrzymała za niego Nagrodę Publiczności, Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Moje córki krowy zostały ponadto dostrzeżone i docenione m.in. w Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, nagroda "Złote Zęby", 2015), Moskwie (Nagroda Główna FFP „Wisła”, 2016) oraz na China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival (Nagroda Publiczności, 2017). 

Jej ostatni film Zabawa zabawa odniósł sukces frekwencyjny, i został doceniony we Wrześni (Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej "Prowincjonalia", Nagroda Główna "Jańcio Wodnik" za najlepszy film fabularny). 

Oprócz filmów fabularnych, wciąż realizuje filmy dokumentalne (ostatnio Tu się żyje), oraz seriale telewizyjne (ostatnio Szóstka w TVN). Ma na swoim koncie dwie książki: Moje córki krowy i Porozmawiaj ze mną. Zofia Gołubiew

Urodzona w Krakowie. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Od roku 1974 do 2015 zatrudniona w Muzeum Narodowym w Krakowie. Najpierw jako redaktor wydawnictwa, następnie kierowała Działem Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby, w 1996 roku została wicedyrektorem do spraw naukowych i edukacji, a w roku 2000 – dyrektorem naczelnym Muzeum.

Za jej dyrektury została znacząco wyremontowana i zmodernizowana infrastruktura Muzeum, wprowadzono liczne unowocześnienia, rozwinięto działalność wystawienniczą i wydawniczą, a instytucja stała się wiodącą w zakresie edukacji muzealnej, konserwacji badawczej i prewencyjnej, a także – jako jedyna w kraju - otrzymała tytuł jednostki naukowej.

Jest członkiem kilku rad, zarządów i prezydiów, m.in. Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Międzynarodowego Triennale Grafiki, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Uprawia działalność publicystyczną, jest autorką wielu tekstów z dziedziny kultury i sztuki.

Za swoją działalność została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Gloria Artis”, Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Krzyżem Małopolskim, odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus Ratio quam Vis”, Orderami III i II Klasy Księżnej Olgi (Ukraińskie odznaczenie państwowe), Orderem Oficera Zasługi Królestwa Norwegii i innymi.


Barbara Hollender

Polska dziennikarka i krytyczka filmowa, absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawwskim. Od blisko 30 lat związana jest z dziennikiem "Rzeczpospolita", dla którego m.in. relacjonuje festiwale w Cannes, Belinie, Wenecji, Karlowych Warach, Gdyni. Przeprowadziła kilkaset wywiadów z najbardziej znanymi reżyserami i aktorami kina światowego, m.in. Robeterm Altmanem, Martinem Scorsese, Woody’m Allenem, braćmi Coenami, Kenem Loachem, Mike’iem Leigh, Meryl Streep, Timem Robbinsem, Ralphem Fiennesem, Penelopą Cruz czy Javierem Bardemem. Jest przewodniczącą Koła Piśmiennictwa przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich (polskiej sekcji FIPRESCI), od 2016 roku - wiceprzewodniczącą Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci. W latach 2000-2005 była korespondentką „Variety”. Tłumaczka kilku powieści, m.in. „Waszyngton za zamkniętymi drzwiami”, „Batman”. Autorka książek: Zespół Tor” (razem z Zofią Turowską), a także trylogii, w której znalazło się 80 szkiców o polskich reżyserach filmowych: "Od Kutza do Czekaja" (2014), "Od Wajdy do Komasy" (2016), "Od Munka do Maślony" (2017). W 2018 r. otrzymała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za najlepszą książkę filmową roku. Jest też laureatką nagrody PISF w kategorii „krytyka filmowa” oraz nagrody im. Toeplitza za krytykę filmową przyznawanej przez ZAiKS. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.Beata Majcher

Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury - jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, ukończyła studia dzienne na Wydziale Radia i Telewizji z tytułem magistra. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z prawa autorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i Francuskiego Instytutu Zarządzania. Po ukończeniu studiów pracowała w TVP jako szef Biura Promocji i Marketingu odpowiadając min. za oprawę i promocję nowego kanału TVP 3.Od maja 2003 roku do lutego 2016 była zatrudniona w Muzeum Narodowym w Krakowie, pełniła funkcję pełnomocnika dyrektora ds. komunikacji marketingowej i kierownika Zespołu Relacji Zewnętrznych, będąc odpowiedzialną m.in. za kampanie promocyjną projektu „Nowe Sukiennice”, który otrzymał kilka nagród międzynarodowych za promocję zadania z obszaru kultury. Ma doświadczenie w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi, wiedzę z zakresu sponsoringu, współpracy z mediami i organizacji projektów. Jest laureatką prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in. Commitment to Europe za budowanie relacji biznes - kultura, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalu Prezydenta RP za zasługi dla kultury polskiej.Lidia Rosińska - Podleśny

Zastępca dyrektora ds. artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury - Zakopianka. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby, obroniła dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno poprzez udział w wystawach zbiorowych jak i organizację pokazów indywidualnych własnej twórczości. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych. Dotychczas brała udział w blisko 45 wystawach zbiorowych. Najistotniejszym elementem twórczości artystki jest udział w licznych Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, gdzie ma możliwość tworzenia w dużej skali i w różnym materiale. Począwszy od 1994 roku uczestniczyła w 55 Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, prezentując swoją sztukę nawet w tak odległych zakątkach świata, jak Afryka czy Azja. Zdobywczyni grand prix i nagród na wielu Sympozjach Rzeźbiarskich. Od 2007 roku łączy pracę artystyczną z pracą pedagogiczną.Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, utalentowany malarz. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako współzałożyciel kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu Szalona lokomotywa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej. Od 1999 roku zajmuje się malarstwem - tworzy w wymyślonej przez siebie technice żel-art. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele cykli obrazów, rysunków i grafik. Obecnie ma na koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.


Jan Wierzejski

Absolwent Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie, scenograf, grafik, malarz, filmowiec. Autor filmów górskich nagradzanych m.in. na Krakowskim Festiwalu Górskim, festiwalu Film, Art&Tourism czy Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Laureat międzynarodowej nagrody na festiwalu Cannes Corporate TV & Media Awards za najlepszy film sportowy. Animator kultury w Zakopanem. Organizator akcji społecznych, właściciel Galerii Tamok, współzałożyciel grupy artystycznej Popatrz. Współtwórca 5+Szkoły Górskiej. Rodzinnie związany ze schroniskiem w Pięciu Stawach. Alpinista i narciarz.  . Dziś produkuję filmy dokumentalne, sportowe, reklamowe i wizerunkowe oraz fotografuję. Specjalizuję się w górach i zdjęciach w trudnych warunkach.